Setkal se s tím kdekdo. A čím je sledovanější, tím větší odezvu pocítil. Znelíbit se na sociálních sítích a stát se terčem útoků je snadné – a často stačí jen vyjádřit názor, ať je jakýkoli. Počet výpadů „za hranou“ roste a leckdy porušují práva na ochranu osobnosti. Ve Forbes BrandVoice podcastu o tom debatovali Jozef Mikloško a Jan Hrušínský.

„Sociální sítě zvýšily pokušení uživatelů zasahovat do práv osobnosti jiných lidí. A asi zvýšily i určitou míru bezohlednosti,“ říká Jozef Mikloško z advokátní kanceláře Pokorný, Wagner & partneři, který se na ochranu osobnosti specializuje.

Může za to podle něj na jedné straně pocit anonymity i to, že si lidé zkrátka dovolí od klávesnice mnohem víc, než kdyby se potkali naživo.

Své o tom ví i známý herec Jan Hrušínský, ředitel Divadla Na Jezerce. „Když přijdou lidé anonymně na Facebook, mají pocit, že si mohou dovolit napsat cokoli,“ popisuje. „Nejhorší, co jsem zažil, bylo asi, když jsem emocionálně reagoval na uzavření divadel počátkem covidu. Strhla se lavina,“ dodává.

I když pozitivní reakce převládaly, přečetl si i velmi negativní. „Zřejmě nejhorší byl pán, který mi napsal, že si přeje, aby celá moje rodina vychcípala na rakovinu. Někdo potom vystopoval, odkud to přišlo a poslal mi na něj kontakt. A když jsem mu zatelefonoval, bylo na druhé straně ticho,“ popisuje Hrušínský s tím, že se dotyčný nakonec omluvil.

Právníci podle Mikloška nejčastěji řeší zásahy do osobnostních práv známých lidí, i když policie čím dál častěji vyšetřuje i případy jednotlivců, kteří na sociálních sítích někomu vyhrožovali či publikovali nenávistné výroky proti skupinám osob.

Moderátor Petr Lukáč, herec Jan Hrušínský a advokát Jozef Mikloško
Moderátor Petr Lukáč, herec Jan Hrušínský a advokát Jozef Mikloško

Podle Mikloška se takových zásahů mohou dopouštět i novináři v pokušení zveřejnit na sociálních sítích zprávy co nejrychleji, aby je nepředběhla konkurence. „A často si je tak ani neověří,“ říká.

To se nedávno stalo právě i Janu Hrušínskému, který se ale nakonec s vydavatelstvím mimosoudně vyrovnal. „Je to lepší řešení než soudy,“ říká.

Podle advokáta je totiž ochrana práv osobnosti v Česku nedostatečná. „Z hlediska úspěšnosti, pokud se podívám do našich informací o tom, jak rozhodují soudy, tak většina lidí dostane jen omluvu a ne finanční zadostiučinění. A když už, tak se pohybuje v částce do nějakých 300 tisíc.“ A to mnoha lidem za tři až pět let soudních tahanic nestojí.

Otázce sociálních sítí se nyní v nové hře bude věnovat i Divadlo Na Jezerce.

„Připravujeme hru, kterou napsal Matěj Balcar, jmenuje se Mnoho povyku pro lajk,“ říká Hrušínský. „Je to o mezigeneračním sporu, hledání toho, co generace spojuje a co je rozděluje. Původně jsme chtěli, aby to byla čistá komedie, ale vycházejí nám z toho i vážné a smutné tóny, ono to jinak asi nad tímto tématem nejde,“ dodává.

Kdo je útoky na sociálních sítích nejvíc ohrožen? Jak se dá bránit proti nim bránit? A má to vůbec smysl? Poslechněte si další Forbes BrandVoice podcast.