Pryč jsou dny hitu „Good Vibrations“ a rapování na scéně nahoře bez. Co však zůstává, jsou tučné šeky. A nejspíš taky pár dalších let, kdy bude vystavovat svou osvalenou hruď.

Mark Wahlberg se stal nejlépe vydělávajícím hercem tohoto roku, protože na své konto si během námi hodnoceného 12měsíčního období připsal 68 milionů dolarů (před zdaněním a odvody).

Čtěte také: Nejlépe vydělávající herečky světa: Emma Stone vede s 26 miliony dolarů

Ve svých 46 letech tak americká star vydělala dosud největší obnos v kariéře, hlavně díky svému působení ve snímcích Transformers: Poslední rytíř a Deepwater Horizon: Moře v plamenech.

Navzdory monumentálním gážím si Wahlbergovy filmy nevedly v kasách kin dvakrát slavně. Film o olejové skvrně se výdělky tak tak dostal přes svůj rozpočet 110 milionů dolarů, po celém světě inkasoval 121,8 milionu dolarů. Film Den patriotů, který vypráví o bombovém útoku během Bostonského maratonu, si vedl ještě hůř – vydělal 50,5 milionu při budgetu 45 milionů.

Nejdražší ze série snímků o Transformerech se stal současně nejméně výdělečným ze všech pěti natočených. Náklady na jeho tvorbu byly 217 milionů dolarů a vydělal 601,1 milionu. Štěstím pro Wahlberga bylo, že měl smluvně pojištěný honorář, i když se filmům nedařilo.

Top 10 nejlépe vydělávajících herců světa

  1. Mark Wahlberg 68 mil. USD
  2. Dwayne Johnson 65 mil. USD
  3. Vin Diesel 54,5 mil. USD
  4. Adam Sandler 50,5 mil. USD
  5. Jackie Chan 49 mil. USD
  6. Robert Downey Jr. 48 mil. USD
  7. Tom Cruise 43 mil. USD
  8. Shahrukh Khan 38 mil. USD
  9. Salman Khan 37 mil. USD
  10. Akshay Kumar 35,5 mil. USD

Filmy s Wahlbergem tak po celém světě utržily 5,9 miliardy dolarů a před hercem teď stojí obhajoba jeho osmimístných honorářů v podobě nového snímku Táta je doma 2.

„Chci vytvořit velké dílo, chci vybudovat velký byznys,“ řekl Wahlberg pro The Hollywood Reporter už v roce 2013. „Mým cílem je financovat vlastní projekty, vlastní materiál, možná i mít studio.“

Jak se Wahlberg dostal k filmu, je zamotané jako děj Transformers. Jeho éra rapera s pseudonymem Markie Mark už je minulostí. Zapomenuty jsou i hříchy mládí v podobě napadení. Ve svých 13 letech prý házel kameny a křičel rasistické poznámky na spolužáky s tmavou pletí. V 16 letech pak zaútočil na dva Vietnamce a byl odsouzen k dvěma letům vězení, ovšem díky pozdější omluvě a dohodě si nakonec odseděl jen 45 dnů.

Po přelomové roli v komediálním dramatu Hříšné noci, který byl natočen před 20 lety, byl Wahlberg pravidelně obsazován do snímků, které měly sice středně velký rozpočet, ale pro filmové produkce se staly zlatým dolem.

Například film z roku 2015 Táta je doma utržil 242,7 milionu dolarů po celém světě při odhadovaném rozpočtu 69 milionů dolarů. Ještě předtím, v roce 2013, válečný film Na život a na smrt udělal globálně 154,8 milionu dolarů při produkčních nákladech 40 milionů. A rok předtím film Méďa utržil neskutečných 549,3 milionu dolarů, přičemž náklady se pohybovaly ve výši jen 50 milionů dolarů.

Tyto levně vyrobené snímky jej učinily lukrativním pro filmová studia, která jej začala také adekvátně oceňovat. Ale nakonec to byly nákladní Transformers, kteří jeho honoráře vynesli vzhůru. Wahlbergovi tak za díl Transformers: Zánik z roku 2014 přistálo v kapse 17 milionů dolarů. Od té doby si byl schopen vyjednávat čím dál vyšší odměny, a to i za snímky, které měly daleko nižší rozpočty.

Dnes je Wahlberg jedním z mála hollywoodských herců, kteří si mohou za film předem vyjednat 15milionový honorář za film plus podíl z následného zisku. To je samozřejmě ideální stav pro jeho peněženku.