Loni v prosinci magazín Fortune informoval o tom, že americký raper a hudební producent Kanye West věnoval své ženě – celebritě Kim Kardashian, kterou proslavila rodinná reality show – poměrně hodnotný dárek: stovky tisíc dolarů v akciích.

Čtěte také: Jak 20letá Kylie Jenner vybudovala během tří let téměř miliardový byznys

Vytvořil tak investiční portfolio, které zahrnuje cenné papíry hollywoodského studia Disney, technologických firem Apple, Amazon a Netflix nebo německé sportovní značky Adidas.

Pojďme se podívat, jak šťastnou ruku Kanye West měl a jak moc vánoční akcie Kim Kardashian za poslední rok vydělaly, nebo naopak prodělaly.

Disney

Od konce listopadu loňského roku cena akcií hollywoodského studia rostla vcelku stabilně, jen v období mezi únorem a červnem trochu klopýtala. Před rokem se akcie Disneyho obchodovaly za 103,5 dolaru a dnes oscilují kolem 113 dolarů. Meziročně tak jde o desetiprocentní zhodnocení.

Apple

Na přelomu loňského listopadu a prosince se akcie Applu na americké burze NASDAQ prodávaly za 173 dolarů, dnes se pohybují nad 176 dolary. Jde tedy o meziroční posílení v řádu nižších jednotek procent. Mohlo být ale lépe, ještě v říjnu totiž akcie tohoto technologického gigantu stály 230 dolarů za kus.

Je to jen další důkaz toho, že technologickému sektoru vládne v poslední době vysoká volatilita, která má spíše prodejní charakter. Od října sestupuje i Apple, který během pár týdnů smazal všechny své letošní zisky na burze.

Amazon

Stejným vývojem prošel i Amazon miliardáře Jeffa Bezose. Až do léta posiloval, na podzim jeho akcie ale zasáhly výprodeje. Největšímu e-shopu na světě se ale i tak daří daleko lépe než Applu. Před rokem jeho akcie na burze stály zhruba 1150 dolarů, dnes se i přes korekce pohybují na 1650 dolarech, což představuje meziroční zhodnocení o více než 40 procent.

Jeff Bezos díky tomu letos ještě upevnil pozici nejbohatšího muže planety. A Kim může být také spokojená.

Adidas

Jedinou firmou v darovaném portfoliu Kim Kardashian, která má původ mimo Spojené státy, je německá skupina Adidas. West ve spolupráci se značkou navrhuje a prodává vlastní značku tenisek Yeezy (pojmenovaných podle Westovy přezdívky), takže se nedivíme, že jejím akcím fandí.

Cenné papíry Adidasu se před rokem na frankfurtské burze obchodovaly za 104,5 dolaru, v posledních dnech se pohybují těsně nad 110 dolary za kus. V meziročním srovnání tak jde o posílení zhruba o šest procent.

Netflix

Streamovací služba se řadí mezi technologické firmy a vývoj ceny jejích akcií ničím nevybočuje z vývoje celého sektoru. V první polovině roku postupný růst, poté pád, i když v případě Netflixu nebyl tak drsný. Loni touto dobou se cena jeho akcií pohybovala kolem 185 dolarů za kus, dnes je to 275 dolarů. To značí zhodnocení téměř o 50 procent.

Jak tedy vypadá celková bilance vánočního daru od Kanyeho pro Kim? Objem investovaných peněz byl určený hodně vágně jako „stovky tisíc dolarů“, a proto nemůžeme říct, kolik přesně influencerka z Kalifornie na akciích během roku vydělala. Můžeme ale s jistotou říct, že na nich vydělává.

Všechny zmíněné tituly meziročně i přes výprodeje technologií v posledních měsících zvýšily svou cenu, a tím i hodnotu jejího portfolia, i když u Applu a Adidasu to bylo těsně. A je s otazníkem, jestli se v plusu udrží i za rok. Uvidíme.