skip to main content
Český byznys

Jak se dokalila ocel. Společnost Vítkovice Heavy Machinery skončila v konkurzu

2 minuty čtení

Ostravská společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) skončila v konkurzu. Dnes ho vyhlásil Krajský soud v Ostravě. Majetek firmy, která je od 19. března v úpadku, tak bude rozprodán. Firma před časem stáhla návrh na reorganizaci a o konkurzu jako jediném řešení úpadku se mluvilo už minulý týden, kdy se u soudu konala schůze věřitelů.

Podle soudu je důvodů pro takový konec firmy několik. „Dlužnice vzala svůj návrh na řešení úpadku reorganizací zpět s ohledem na skutečnost, že ekonomické poměry dlužnice měly být v uplynulém období zásadně negativně ovlivněny epidemiologickou situací a souvisejícími opatřeními, jež vedla k omezení výrobní činnosti a k dalšímu propadu příjmů,“ uvedl soudce David Stošek v rozhodnutí. Firmu podle něj k tomuto rozhodnutí vedlo také zjištění, že pro svůj reorganizační záměr nemá dostatečnou podporu věřitelů.

Mluvčí VHM Jaroslav Martínek to potvrdil. „Návrh na reorganizaci nemá podporu klíčových věřitelů. V důsledku koronakrize navíc došlo k dalšímu zhoršení stavu hospodaření VHM,“ řekl dnes ČTK mluvčí. Dodal, že za těchto okolností se vedení VHM domnívá, že konkurz je jediným možným řešením situace firmy, dlužící věřitelům přes 1,7 miliardy korun.

VHM jsou producentem oceli a výrobků z ní. V úpadku už jednou skončily – když byla firma ještě součástí strojírenského holdingu ostravského podnikatele Jana Světlíka. Během reorganizace ji převzala společnost zakladatele holdingu Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, který do firmy vložil peníze a zajistil její financování.

Reklama

Nyní je většinovým vlastníkem VHM Strnadův holding CE Power Industries, zbytek náleží společnosti E-Invest miliardáře Ulčáka, který však letos v dubnu zemřel. Insolvenční návrh podalo samo vedení Strnadova holdingu, podle kterého byla firma dlouhodobě ztrátová a už nebyla schopná platit své závazky, zejména za dodávky energií. Problémy se ještě prohloubily v souvislosti s pandemií.

Podle insolvenčního správce Lukáše Zrůsta přihlásilo do insolvenčního řízení 163 věřitelů celkem 173 pohledávek. Celková výše pohledávek přesahuje 1,7 miliardy korun. Firma podle správce v červnu zaměstnávala více než 560 lidí, z toho sedm desítek bylo ve výpovědní lhůtě.

Reklama
Reklama
Reklama