skip to main content
Restart

Jak vycestovat za hranice. Tohle jsou podmínky, které musíte splnit

Hned po svátcích se částečně otevřely hranice a skončil totální lock-down Česka. To znamená, že od úterý 14. dubna můžete vycestovat do zahraničí, musíte ovšem splnit několik pravidel. Vyrazit můžete na služební cestu, za byznysem nebo za rodinou, ale na dovolenou vás přes hranice nepustí.

Opustit Česko můžete také v případě, že potřebujete v cizině vyřídit úřední povinnosti, vyjet na pohřeb, nebo v jiné mimořádné naléhavé situaci. Ministerstvo vnitra upřesňuje, že „občané mohou vycestovat do zahraničí v nezbytných a jasně odůvodněných případech“. Tady jsou kompletní pravidla, která musíte splnit, abyste mohli legálně do ciziny.

Stihnete to za den?

Reklama

Pokud potřebujete za hranice na méně než 24 hodin, neplatí pro vás nutnost karantény. Krátký výlet za hranice je možný jen pro:

  • České občany, kteří musejí za hranice jet k doktorovi, k veterináři, na pohřeb, k soudu, na úřad nebo krátkodobě vyjet pečovat o rodinu. Důvod výjezdu budou muset na hranicích doložit a všichni, kteří hranice překročí, budou policií při výjezdu i návratu zaevidováni.
  • Možnost překročit hranice na méně než 24 hodin bez karantény platí také pro zemědělce, kteří musejí kvůli práci vyjet během dne do sousední země.
  • A tuto možnost mají i zaměstnanci složek integrovaného záchranného systému, pokud musejí zasahovat v sousedním státě. Může jít třeba o hasiče z Aše, který musí kvůli pomoci při likvidaci požáru vyjet do Německa, nebo o zaměstnance horské služby.

Potřebujete jet na několik dní?

Vycestování na dobu delší než 24 hodin je možné jen s následnou povinnou 14denní karanténou po návratu. Kromě výše zmíněných případů, které by se protáhly nad 24 hodin, vás přes hranice pustí i v  „nezbytně nutných a odůvodněných případech, které nelze vyřídit v České republice“. Podle ministerstva vnitra jde konkrétně třeba o možnost vycestovat za prací či na služební cestu. V takovém případě vám bude stačit, když se na hranicích prokážete pracovní smlouvou. Takto můžete vyjet do ciziny:

  • Za zaměstnáním, za výkonem povolání a na služební cesty.
  • Za rodinou a v případě, že potřebujete pečovat o osobu blízkou.
  • Podle ministerstva není nezbytné – a tedy NENÍ MOŽNÉ – cestovat do zahraničí na chalupu, na nákup ani výlet a do přírody. 
Reklama

Ve všech případech znovu platí, že důvod výjezdu musíte na hranicích doložit a policie bude evidovat všechny, kdo hranice překročí, a to při výjezdu i při návratu.

A po návratu do Česka?

Kdokoli vycestuje, musí se po návratu ohlásit krajské hygienické stanici. Zároveň máte povinnost zavolat svému lékaři, pokud by se vám po příjezdu ze zahraničí nějak přitížilo a měli jste jakékoli příznaky chřipkového onemocnění.

Pokud jde o pendlery…

Předplatné Forbesu

Pro příhraniční pracovníky platí při výjezdu za prací stejné podmínky pro všechny sousední státy – tedy režim dva týdny v zahraničí, dva týdny v domácí karanténě.

Podle ministerstva vnitra můžou přes hranice bez karantény zdravotníci, lidé pracující v sociálních službách a také zaměstnanci složek integrovaného záchranného systému. Nově k nim přibudou ještě pracovníci kritické infrastruktury. V těchto případech je zapotřebí doložit nótu zastupitelského úřadu o garancích ze strany zahraničních zaměstnavatelů.

Jinak české hranice nadále zůstávají uzavřené a stále platí zákaz vstupu cizinců na naše území včetně přerušení vydávání víz.

Reklama
Reklama