NE is the new black. Zapamatujte si to. Vyhnete se tak vlastnímu selhání a pocitu viny, že je toho na vás příliš a nestíháte vůbec nic.

Dobře, snadněji se to řekne, než pak udělá. Abyste se tedy cítili jistěji v kramflecích při odmítnutí a říkání NE, máme pro vás rady od Kelsey Raymond, spoluzakladatelky marketingové firmy Influence & Co.

Odhalte příčinu, proč máte problém říkat NE

Kelsey Raymond měla těch důvodů hned několik. „Nechtěla jsem, aby si lidé mysleli, že jsem hrubá nebo příliš zaneprázdněná, že si na ně neudělám čas. Bála jsem se, že přijdu o mnoho příležitostí. A především jsem se cítila provinile říkat NE lidem, u nichž jsem měla pocit, že jim něco dlužím.“  

Poznáváte se v některém z důvodů? Nebo je ještě jiný? Udělejte rozhovor sami se sebou a identifikujte, kde je zakopaný problém.

Sepište si priority

Ještě než bez přemýšlení vše odsouhlasíte, odpovězte si na tyto čtyři otázky:

1. Pomůže to mi v práci / v mé firmě? Je to v souladu s našimi nejvyššími prioritami pro následujících 90 dní?

2. Přinese mi to energii nebo radost?

3. Jsem jediná kvalifikovaná osoba pro splnění této žádosti?

4. Kolik energie a času na to budu potřebovat?

Vytvořte si šablonu pro odpověď NE

Vytvořte si mustr, díky němuž se nebudete cítit provinile, když s někým nebudete souhlasit nebo někoho odmítnete. Inspirovat se můžete právě u Kelsey Raymond.

Hezký den, [jméno],

díky za oslovení! Bohužel se nebudu moci [setkat, zúčastnit se akce atd.]. Zaměřuji se teď na několik klíčových priorit pro společnost Influence & Co. a musím omezit své časové investice v jiných oblastech, které aktuálně nespadají do tohoto seznamu priorit. Ráda bych vám vyhověla, ale se společností máme rušnou sezonu a potřebuji i udržovat rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem. Doufám, že za pár měsíců na tom budu lépe a budu se moci věnovat i dalším věcem!


[Nabídka na jejich spojení s jinou osobou nebo jinou alternativou, pokud je to možné.]

Děkuji za pochopení.

Odpovědi na tyto e-maily byly podle Kelsey Raymond vždy pozitivní. Nikoho nezklamala a s každým se dokázala domluvit.

Tak až se příště přistihnete při tom, jak se nadechujete ke kladné odpovědi a přijmutí další schůzky nebo úkolů, které už se vám nevejdou na seznam, dejte si pauzu, promyslete si, co vám to přinese, a možná raději řekněte NE.