skip to main content

Jak se naučit vyjednávat? Vyzkoušejte těchto osm rad špičkového právníka

4 minuty čtení

Jen málokdo umí vyjednávat tak jako právníci. Své řemeslo se učí argumentací za obě strany, ti nejlepší ovládají umění vyhrát, ať už kopou za kterýkoli tým. Zeptali jsme se proto šéfa pražské pobočky advokátní kanceláře Allen & Overy, jak vyjednávat jako špičkový advokát. 

Prokop Verner je právník. Vede pražskou pobočku jedné z největších advokátních firem u nás, globální kanceláře, která hraje celosvětový prim v korporátním právu a financování transakcí. Prokop Verner je také vyjednávač. Zaměřuje se na fúze a akvizice, pomáhá klientům prodávat a nakupovat firmy.

Zastupoval klienty v celé střední a východní Evropě, stál za akvizicí Českých Radiokomunikací, vyjednával prodej podílu v FTV Prima nebo koupi Plzeňského Prazdroje, o transakcích učí i na právnické fakultě v Brně. Tohohle právníka si najímají lidi, když chtějí prodat, co celý život budovali. Vy svou firmu prodávat nemusíte – o tom, jak vyjednat nejlepší deal, jsme si s Prokopem Vernerem povídali za vás. Tady jsou jeho rady.

Reklama

Upozaďte svoje ego

Základem každého úspěšného vyjednávání je podle právníka nastavení vyjednávajícího. „Často je to právě o jeho egu – chce si dokázat, že dokáže něco vybojovat, něco ukřičet,“ říká Verner. „Jenže to je od základu špatně. Vyjednávání není o vás, ale o obchodu, který chcete uzavřít.“ Pro právníky, kteří navíc vyjednávají jménem klienta, to platí dvojnásob.