Technologie jsou pro mě zábava i práce a zároveň nebezpečný pán, pokud začnou příliš zasahovat do života a člověk se začne ztrácet ve virtuálním světě. Rád bych se tvářil, že se mě závislost na technologiích netýká, ale lhal bych sobě i vám. Pokud občas trpíte podobnými stavy (a dokážete si to připustit), zde jsou otestované tipy, které na mě fungují. A možná před prodlouženým víkendem pomohou i vám.
První a zásadní krok je dostat z hlavy myšlenky na práci. A jde především o úkoly, které jsme nestihli před volnem dokončit. Právě nedokončené úkoly zůstávají v hlavě jako připomínka toho, jak občas (tedy spíš pořád) nestíháme. Proto se snažím v pátek před víkendem či den dva před dovolenou všechny tyto úkoly dostat z hlavy na papír / do iPhonu / či do počítače a naplánovat (realisticky), kdy je dokončím (ideálně po návratu).
Primárním cílem tohoto cvičení je přestat s sebou tuto zátěž nosit v hlavě, dostat se do přítomnosti, užít si volný čas a neděsit se, co na mě čeká po neděli.

Naplánujte si volný čas

Jestliže vás trápí časté koukání do telefonu, sledování sociálních sítí a další neduhy dnešní techno doby, zkuste si volný čas naplánovat stejně jako ten pracovní. Pokud máme volný čas, jednodušeji sklouzáváme k častému kontrolování časové osy Facebooku či Instagramu, protože nemáme lepší zábavu. Pokud nevíte, čím volný čas vyplnit, pořiďte si děti a budete mít zcela jiné starosti.

Udělejte si vlastní wallpaper

Tip výše nepomohl? Zkuste si nastavit priority, sepsat si, co je pro vás důležité a co byste chtěli dělat místo koukání do telefonu. Následně si vytvořte vlastní wallpaper na plochu telefonu, který bude obsahovat vše, co jste si sepsali. Trik je v tom, abyste tento wallpaper viděli vždy, když vezmete telefon do ruky a probudíte jej. Je zde šance, že přehodnotíte další krok, telefon odložíte a budete se věnovat některé ze svých priorit.

Odinstalujte Facebook, nainstalujte Freedom

Pořád nic? Dobře, už to začíná být vážné, chce to větší kalibr. Zkuste si technologie co nejvíce zkomplikovat, respektive přidejte si překážky, než se dostanete na vysněnou sociální síť či aplikaci. Odinstalujte Facebook a začněte používat webové rozhraní. Jednak ušetříte vaši baterii (věřte mi), zároveň práce s webem není tak komfortní jako s nativní aplikací, tudíž vás může sledování úžasných životů vašich přátel omrzet dříve a tím pádem se i rychleji vrátíte do reality. Když budete potřebovat silnější bič, nainstalujte si aplikaci Freedom pro Mac, PC, iOS a nastavte si časové zóny, kdy vám sociální sítě nebudou fungovat.

Rada na závěr: Kupte si druhý telefon

Pokud jste došli až sem, máte poslední možnost. A tou je koupit si druhý telefon jenom na víkend a dovolenou. Ideálně nějaký hloupý model bez aplikací a přístupu k webu. S tlačítky. Kde budete moci hrát jenom Hada. A ten vás snad omrzí dříve než nadupaný smartphone, který vyndáte po víkendu ze šuplíku.