První česká návrhářka v historii oblékla člena britské královské rodiny na světově sledovanou událost: pudrově šedé šifonové šaty Taťány Kovaříkové, které o víkendu oblékla Sophie, hraběnka z Wessexu, na švédskou královskou svatbu prince Carla-Philipa a modelky Sofie Hellqvist, už obletěly svět. Pro českou návrhářku a majitelku značky Tatiana, která na tuzemském trhu působí už od roku 1995, jde o událost, která jí může změnit kariéru.

Málokteré společenské akce jsou v Evropě tolik sledované jako svatby místní aristokracie. Na svatbu švédského prince se sjeli zástupci všech evropských královských a knížecích dvorů, sledovala ji všechna velká evropská média. Zdaleka nejen ta skandinávská – třeba německá stanice ZDF vysílala u příležitosti švédské královské svatby celodenní komentovaný speciál, v němž se zabývala i nejmenšími detaily, včetně modelů všech zúčastněných. Fakt, že si hraběnka z Wessexu, která spolu s manželem princem Edwardem reprezentovala celou britskou královskou rodinu, oblékla šaty české návrhářky, je tedy mimořádný úspěch.

saty na svatbe done

Nejen proto, že je hraběnka z Wessexu známá svým vytříbeným vkusem: o módu se živě zajímá, je patronkou prestižní London College of Fashion a na veřejnosti se pravidelně objevuje v kreacích nejslavnějších návrhářů – mezi její oblíbence patří nejen britské značky Alexander McQueen, Jenny Packham či Victoria Beckham, ale i italské módní domy Gucci, Prada a Pucci. Její garderobu – a každý její krok – sleduje hned několik specializovaných blogů (ten nejčtenější si můžete prohlédnout zde).

Dlouhé večerní šaty, které Taťána Kovaříková ušila, navíc pro hraběnku Sophii rozhodně nebyly překvapením, jak se z prvních zpráv v médiích mohlo zdát. Předání róby předcházela dlouhá jednání, česká návrhářka dopředu připravila několik skic různých typů šatů, z nichž si pak hraběnka z Wessexu osobně vybrala, konzultovaly se použité materiály, barvy i střih.

O to větším úspěchem je, že si manželka prince Edwarda české šaty oblékla právě na tolik medializovanou švédskou královskou svatbu. Jak se vlastně šijí šaty pro Buckinghamský palác? Co všechno je k tomu potřeba? Taťána Kovaříková nás do téhle alchymie nechala nahlédnout.

1. Mít dobré kontakty a být připravená

Hraběnka z Wessexu nepřijela v druhé polovině května do Prahy náhodou. Za poslední dva roky tu byla už podruhé: od roku 2013 totiž snacha britské královny působí jako globální ambasador Mezinárodní ceny vévody z Edinburghu a jejího nadačního programu DofE, který podporuje vzdělávání mladých lidí po celém světě.

Součástí návštěvy hraběnky Sophie byly i akce spojené s další agendou, které se hraběnka z Wessexu věnuje. Mezi nimi právě i návštěva módního salonu některé přední české návrhářky.

hrabenka II

Hraběnka Sophie (v růžových šatech) v butiku Tatiana.  Taťána Kovaříková je v černých šatech vlevo.

„Letošní návštěva hraběnky byla na osobní pozvání předsedy nadace DofE. Oslovila mne zástupkyně nadace DofE, paní Jitka Zrust, která celý program královské návštěvy v Praze měla na starosti. Protože  se hraběnka zajímá o módu, rozhodli se zahrnout do jejího programu i ukázku české modní tvorby. Po diskusi s londýnskou kanceláří, kde připravovali celý event, a ve spolupráci s ambasádou a Britskou obchodní komorou vybrali mne a Kláru Nademlýnskou. A při příležitosti návštěvy u nás v butiku jsme domluvili ukázku mé tvorby formou krátké módní přehlídky určené přímo pro hraběnku,“ popisuje pro Forbes Taťána Kovaříková.

2. Mít dobrý nápad a navrhnout model, který zaujme

Že hraběnka z Wessexu obdrží jako poděkování za svou práci právě šaty z dílny české návrhářky, byl společný nápad DofE a Britské obchodní komory. Nic se však nesmělo nechat náhodě. Šaty byly s Buckinghamským palácem předem konzultovány do nejmenších detailů. „Pro hraběnku Sophii jsem nakreslila hned několik návrhů,“ líčí Taťána Kovaříková, která hraběnčin vkus a styl dlouho studovala i z dostupných zdrojů, z médií a internetových blogů.

„Načetla jsem si ji na internetu a podle ní a přímo pro ni jsem udělala návrhy. To, že to budou večerní šaty, vzešlo z naší společné diskuse s paní Jitkou Zrust z nadace DofE. Nakreslila jsem skici a ty se s přiloženými materiály poslaly do Buckinghamského paláce,“ popisuje česká návrhářka. A hraběnka z Wessexu byla s návrhy evidentně spokojená.

predvadecka

„Hraběnka si nakonec vybrala šifonové šaty s aranžovaným výstřihem a sukní rozšířenou do A v barvě holubičí šedi, jemně zdobené stříbrnou krajkou. Šaty jsme ušili v ateliéru podle její velikosti a byla jsem moc ráda, že jí seděly. Dělali jsme pouze malé úpravy,“ doplňuje Kovaříková, která hraběnce z Wessexu šaty předala na závěr improvizované módní přehlídky v butiku během její pražské návštěvy. „Byl to společný dar za Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu, Britskou obchodní komoru a za mne,“ dodává návrhářka.

3. Mít štěstí a využít příležitost

Že si hraběnka z Wessexu oblékne šaty Taťány Kovaříkové právě na tak prestižní příležitost, jako je švédská královská svatba, však česká návrhářka do poslední chvíle nevěděla. Byla to trochu otázka štěstí, jak přiznává. „Krátce před královskou svatbou ve Stockholmu mi bylo naznačeno, že se hraběnka se svou osobní stylistkou rozhodla obléknout na královskou svatbu právě darované šaty ode mě,“ říká Kovaříková.

svatba

Že její šaty ve Stockholmu opravdu zazářily, se však dozvěděla až následně ze zpravodajství a z fotek a odkazů, které jí začaly s gratulacemi přicházet do mailu. „Následně mě rychle začala kontaktovat média,“ líčí nečekanou pozornost, které se její salon ze dne na den těšil, Kovaříková. „Je to pro mě opravdu velká čest, že si hraběnka Sophie oblékla mé šaty na tak sledovanou událost,“ dodává. A naznačuje, že je připravená s Buckinghamským palácem spolupracovat i nadále. „Zatím nevím, zda bude nějaká další spolupráce i do budoucna. Pokud ale bude příležitost, tak samozřejmě s obrovskou radostí,“ uzavírá Taťána Kovaříková.