skip to main content

Jak se (stylově) obléct na hory, aby vám už nikdy nebyla zima

Moudrý člověk kdysi řekl: „Neexistuje špatné počasí, existuje jen možnost, že na něj nejste dobře připraveni.“ S trochou nadsázky by se s tím dalo souhlasit.

Čtěte také: Lyžování jinak. Skitouring je trendy zimní sport, který stojí za to zkusit

S příchodem zimní sezony a s ní spojených aktivit ve sněhu jsme proto sepsali průvodce, jak svůj šatník co nejlépe vybavit na teploty pod nulou tak, abyste se cítili vždy v teple, a hlavně v pohodlí. Začínáme.

Ještě předtím, než pojedete na hory, měli byste si určit, jaké aktivity plánujete dělat. Dají se rozdělit do tří kategorií.

Sedavé

Reklama

Ať už plánujete odjet do Norska chytat ryby, nebo se chystáte na hory s dětmi, které si budou dlouhé hodiny hrát ve sněhu a vy na ně budete dohlížet, nebudete spotřebovávat moc energie, to znamená, že vaše tělo může rychle prochladnout.

Jak se obléknout? Tělo bude nejrychleji vychládat kolem trupu a také v místech, kde se dotýká studeného povrchu. Proto se nebojte vrstvit. Sáhněte po tílku, triku, tlustém vlněném svetru a delší bundě s kapucí. Na nohy obujte boty s vysokou podrážkou a impregnovaným povrchem.

Dámská bunda značky Fjällräven, cena 12 390 korun, pánské sněhule značky Sorel, cena 4839 korun

Nezapomeňte ani na kvalitní čepici a rukavice. Skvělé vyrábí například česko-mongolská značka Noos, u níž si můžete koupit ručně vyráběné produkty z jačí vlny.

Čepice od česko-mongolské značky Noos Concept, cena 1499 korun

Aktivní

Ať už plánujete sjíždět alpské svahy, nebo rádi běžkujete či chodíte na dlouhé treky, předpokládá se, že většinu času budete v pohybu a pauzy budou pouze krátké. V takovém případě je princip oblékání zcela opačný.

Reklama

Jak se obléknout? Díky stálému pohybu si bude tělo samo vytvářet teplo, proto se vyhněte vrstvení, abyste se nepřehřáli. Naopak nejvíc tepla bude unikat skrz nohy, ruce a hlavu.

Ačkoli se může zdát, že vlněná čepice je vždy lepší volba než ta s mixem umělých materiálů, při sportu nejsou na škodu. Rychleji se vysuší a také jsou méně propustné, takže líp ochrání například při náporu větru.

Důležitá je také volba rukavic, protože prsty prochladnou nejrychleji. Měli byste zvolit impregnovaný materiál, který dovnitř nepropustí vlhkost ani vzduch.

Vybavení na lyže značky Columbia, rukavice téže značky, cena 1234 korun

Kombinované

Nějaké zimní aktivity vyžadují jak pohyb, tak odpočinek – jako například v poslední době trendy skialpinig. Tělo se tedy musí chránit před přehřátím i prochladnutím naráz.

Jak se obléct? Trup chraňte tenkými vrstvami, které zahřejí, ale zároveň nebudou bránit v pohybu. Vhod vám přijdou zipy, jejichž otevřením můžete na chvíli tělo zbavit přebytečného tepla a v případě potřeby je zas zapnout. Dobrým pomocníkem bude i šála.

Stylingový tip na závěr

Na svazích letos letí oblečení ve stylu 70. let. Takže uplými nepromokavými legínami s kšandami (nejlépe červenými!), přiléhavou prošívanou bundou, svetrem s fair isle vzorem a lyžarskými brýlemi s duhovým sklem všem ukážete, kdo je pánem sjezdovky.

Tady je inspirace, která je lepší než všechna slova světa.

Izvor two

Reklama
Reklama