Pokud většinu času v práci sedíte, zkuste tyto chvíle využít ke cvičení. Tady je pár cviků, které můžete v klidu dělat třeba při práci na počítači. Cvičitelka Charlee Atkins, která je vymyslela, při nich používá tenisový míček. Tak si jeden do práce také přineste.

‒     Vezměte si tenisový míček a dejte si ho pod stehno. Na téže noze udělejte flex, snažte se tedy přitáhnout špičku co nejvíce k holeni. S touto nohou pak dělejte pohyby ze strany na stranu, jako kdybyste nohou dirigovali nebo vytírali podlahu. Opakujte dvě minuty na každé noze. Toto cvičení je vhodné třeba pro běžce, kterým pomůže uvolnit zadní stehenní svaly.

‒     Dejte si tenisový míček zhruba doprostřed zad a pokuste se ho silou natlačit na opěrku židle tak, aby vám nikde nevypadával. Až budete cítit, že míček drží, zkuste s tím přejíždět ze strany na stranu. Berte to jako takovou malou masáž, díky které vás večer nebudou bolet záda. Míček můžete postupně přemisťovat na jakékoli místo vaší páteře. Zkuste vydržet také alespoň dvě minuty.

‒     Na protažení Atkins doporučuje tento cvik: Míček umístěte mezi stehna a natažené paže dejte přes opěrky židle tak, aby vám visely dolů.Tlačte záda do opěrky a udělejte úklon hlavou směrem k rameni. Snažte se, aby se vaše ucho ramene dotklo. K pohybu přidejte zvednutí protilehlé paže. Opakujte alespoň pětkrát na každou stranu.

Cvik můžete dokončit tím, že si spojíte dlaně za hlavou a lehce ji předkloníte směrem na hrudník. Cítíte, jak se vám protahují záda? Na celé video se podívejte tady.

Co ještě můžete u stolu vyzkoušet?

‒     Létající koberec – dejte si nohy do tureckého sedu, rukama se chyťte opěrek a pokuste se v této pozici nadzvednout a alespoň 10 až 20 vteřin udržet. Pak si dejte cca půl minuty pauzu. Opakujte alespoň pětkrát.

‒     Natahování nohou – při tomto cvičení se snažte sedět co nejvíce rovně a natahujte před sebe nohy – zvedněte je alespoň do výšky spodku vaší židle. Opakujte patnáctkrát na každou nohu.

‒     Ulevení karpálnímu tunelu – vstaňte ze židle a opřete si ruce o stůl tak, aby se ho dotýkaly hřbety vašich dlaní a aby prsty směřovaly k vašemu tělu. Držte alespoň 15 vteřin a během dne pravidelně opakujte.

‒     Netrpělivé čekání – víte, jak tito lidé otravně klepají nohou, když chtějí něco uspíšit? Ukázalo se, že je to vlastně dobré cvičení, které můžete nenápadně dělat pod stolem. Jen ho dělejte trochu pomaleji a nohu víc přitahujte k holeni. Opakujte alespoň dvacetkrát na každou nohu.

‒     A pokud vám nevadí, že se na vás kolegové budou třeba trochu divně dívat, můžete vyzkoušet i přední a zadní kliky o stůl. Nebo klidně dřepy – snižte si sedátko židle a postupně se na něj snažte jakoby dosednout. Opakujte alespoň dvacetkrát.

Jak se protahujete a cvičíte v práci vy? Máte nějaké cviky, co vám pomáhají od bolesti zad? Napište nám na jakbytlepsi@forbes.cz!