Už jen poslední stránky zbývají z vašeho rodinného alba roku 2015? Taky si chcete do digitální paměti uložit tu chvilku pohody u rozsvíceného stromečku a úsměvy potomků nad splněnými přáními? Tak honem, protože děti nejspíš nepočkají na pokyn „Sýr!“ a poženou se rychlostí blesku cupovat balicí papír. Jak tedy na vánoční fotografie, které přinášejí plno emocí a naopak nedostatek světla?

David Turecký cvaká na spoušť od střední školy, víc než deset let, a pro magazín Forbes fotí od jeho českého zrodu, tedy od roku 2011. Teď přidá pár rad, jak zvládnout roli amatérského fotoreportéra. Ale na úvod jedno jeho varování: „Když budete stát zády ke stromečku, tak pozor na prskavky.“ Možná to bude znít jako scéna z Mr. Beana, ale člověk nikdy neví.

A jak vyfotit pohlednou fotografii či selfíčko? Pokud fotografujete děti či rodinu, v kompozici je umístěte ne přímo před stromek, ale pár kroků od něj. Výsledkem bude líbivé rozostření světel a ozdob v pozadí jako od profíka. Fotoaparát umístěte do úrovně hlavy fotografovaných osob, do výšky jejich očí, ať stromek v pozadí nevypadá jako sekvoj nebo naopak bonsaj.

„Na stromeček taky není vhodné věšet velké koule, které by do objektivu mohly házet odlesky,“ nabádá Turecký. Důležitou pomůckou bude i stativ, ale postačí jakákoliv jiná stabilní podložka a na ní pár knížek, aby fotka nebyla rozmazaná.

„Může se použít i delší expoziční čas, aby se stromek nasvícený světýlky pořádně prokreslil. A když se použije jednoduchý doblesk, měly by se prosvítit i obličeje vepředu, aby fotka nebyla placatá.“

Bez blesku, který však může simulovat i obyčejné světlo v pokoji, by totiž nastal problém. Štědrý večer je prostě večerem a všechno halí do tmy. „Bez blesku budete mít na fotkách černochy v tunelu, jenom barevné pozadí a černé siluety fotografovaných,“ varuje Turecký. „Takže rozhodně foťte s bleskem, s přídavným světlem. Snažte se místnost rozsvítit na maximum. Ať se měřák pořádně zapotí.“