Že poletí na měsíc už v příštím roce, se dozvěděl přes Zoom. „Pro mě to bylo překvapení, já jsem si myslel, že to je jen další pohovor, a najednou jsem se dozvěděl, že letím,“ vysvětluje v podcastu Život je bohatý umělec Yemi A. D..

Choreograf a tanečník je jedním z vybraných osmi pasažérů na palubě rakety Starship miliardáře Yusaku Maezawa.

Výběrové řízení osmi výrazných osobností, které na měsíc poletí, trvalo prakticky dva roky. Když Yemi zjistil, že je mezi nimi, hned po krátké šťastné euforii přišel pocit tíhy a strachu. „Jestli budu zdravý, jestli neudělám ostudu, jestli to zvládnu…“ S podporou svého týmu si ale uvědomil, že je třeba si umět situaci i užít.

Yemi se díky své vůli a schopnostem dokázal vyhoupnout i mezi světové osobnosti, telefonoval si s Madonnou nebo starostou New Yorku. Jeho let do vesmíru ale bude pravděpodobně jedinečným zážitkem nejen pro něj, ale i pro jeho okolí.

Koneckonců, bude teprve druhým Čechem ve vesmíru. A kosmický debutový úspěch vnímají i v zemi jeho otce. Při své návštěvě Nigérie se pokusil být pro ostatní inspirací. „V Nigérii je propast mezi chudobou a bohatstvím několikanásobně větší než tady. Těší mě vlít motivaci do žil mladých lidí,“ říká.

Let do vesmíru raketou od společnosti SpaceX bude výjimečný hned na několika úrovních. Například se jedná o první let „civilních“ osobností, umělců a kreativních duší. „Například Brendan Hall je dokumentarista samotné planety Země toho nejhrubšího kalibru. Ta schopnost vyprávět příběhy lidí nebo i zvířat je neskutečná,“ říká Yemi. Právě to, že poletí poprvé raketa plná umělců a lidí s humanitním cítěním je podle něj důležité.

To, co má všech osm budoucích cestujících i obě náhradnice společného, je bezprostřednost a otevřenost. V předchozích vesmírných letech byli na palubě raket vědci nebo vojáci. Ale i osobnosti s kulturním a kreativním cítěním přinesou nové poznatky, už třeba jen tím, že budou umět své zkušenosti lépe předat ostatním lidem, motivovat je a podpořit.

Jak probíhalo výběrové řízení na návštěvníky vesmíru? Má Yemi strach? Na co se nejvíce těší? Jak to prožívají jeho rodiče? Čím bude výprava na měsíc složená z osmi umělců a kreativních duší jedinečná? Prožívají Nigerijci jeho let do vesmíru podobně jako Češi? Jaký trénink ho čeká? Proč je podle něj kreativita tak důležitá? Snese se osm umělců na jedné palubě? A především, udělá na odvrácené straně měsíce i moonwalk?

To vše se dozvíte v dnešním vydání podcastu Život je bohatý.