Pokud chce být člověk dobrým investorem, měl by mít všeobecný přehled a hlavně schopnost oprostit se od emocí. V rámci konference Mladé Česko se na tom shodli nadějní mladí investoři Mojmír Zálešák z gymnázia Nový Porg, Marek Šubrt z Versute Investments a Jakub Čanda z CVC Partners, který měl na starosti nedávnou akvizici Zásilkovny.

„Emoce se vyplatí oddělit hlavně tehdy, pokud investice nejsou nejúspěšnější,“ uvedl v panelu Money Talks před zaplněným sálem holešovické La Fabriky Marek Šubrt.

Mladá investorská esa Česka se na konferenci zároveň podělila o svůj pohled na brzkou přípravu zajištění se do důchodu. Ani drobný investor by se dle nich neměl bát takzvaných Exchange Traded Funds (zkráceně ETF), tedy fondů, zahrnujících mix titulů obchodovaných na burze.

„My se tu všichni věnujeme aktivnímu investování, ale existuje i pasivní investování, což je i investování do akciových indexů nebo právě ETF. Zainvestujete a nemusíte se o to dlouhodobě starat. Je to vlastně sázka na kapitalismus,“ konstatoval Mojmír Zálešák.

Ten se svým týmem loni zazářil na investorské soutěži americké univerzity ve Whartonu a teprve letos ho čeká maturita na Porgu.

„Vybrat si, přečíst o tématu čtyři knížky, koupit si pár kurzů, pobavit se ideálně s nějakým koučem, který tomu všemu rozumí, vybrat si ETF, koupit, držet a přikupovat,“ přidal se s tipy Marek Šubrt z Versute Investments, taktéž člen aktuálního výběru 30 pod 30.

„U těchto fondů opravdu není třeba podléhat emocím. Z historických statistik víme, že když se zainvestuje do ETF navázaného na index S&P 500, pořád roste o deset procent ročně,“ vysvětlil.

„Důležitá je i schopnost šetřit. Čím dříve a více šetříte bez nějakého dramatického snižování životního standardu, tím bude exponencialita křivky strmější. A to za pět deset let udělá relativně velký rozdíl oproti těm, kdo nešetří,“ konstatoval Jakub Čanda z CVC Capital Partners. 

Foto Martin Svoboda

Všechny přítomné překvapil tím, kolik dokázal s přítelkyní ušetřit z měsíčního příjmu, už když mu bylo přes dvacet.

„Na šetření jsme byli až úchylní, snažili jsme se každý měsíc uspořit až devadesát procent příjmů. Samozřejmě to bylo dané jejich výškou, ale když se do toho přepnete, už to jde samo. Takže za mě čím dřív začnete spořit, tím lépe,“ uzavřel Čanda.