V období novoročních kocovin se možná bude hodit zpráva, že v Austrálii se otevřela klinika, kam si lidé mohou přijít vyléčit bolestivé následky bujaré party – za tisícové částky.

Léčba v takzvané The Hangover Clinic v Sydney probíhá pomocí vpouštění tekutin a vitaminů do žil pacientů a podle síly kocoviny nabízí tři druhy ošetření: základní lék obsahuje litr tekutin a půlhodinové sezení stojí 140 australských dolarů (asi 2500 korun) a delší a rozsáhlejší zákrok vyjde na 200 australských dolarů (asi 3600 korun). „Doktoři, sestřičky a záchranáři používají nitrožilní aplikaci tekutin na léčení kocovin desetiletí, protože to zabírá,“ říká spoluzakladatel kliniky Max Petro.

Australská klinika není jediná, která nabízí tuhle medicínu. Hangover Heaven v americkém Las Vegas slibuje úlevu za částky pohybující se od 129 dolarů (asi 3225 korun) do 209 dolarů (asi 5225 korun). Centrum taky nabízí bezjehlové metody jako půl hodiny na kyslíkovém koncentrátoru, léky a doplňky, jejichž cena se pohybuje mezi 45 dolary (asi 1125 korun) a 65 dolary (asi 1625 korun).

klinika

Takové odlehčení od povečírkového utrpení vyhledali loni třeba americký herec Ryan Phillippe nebo britská zpěvačka Kelly Osbourne, které fotoaparáty zachytily, jak si nechávají poslat tekutiny a vitaminy do žil. Už tehdy se ale mezi lékaři ozývaly kritické hlasy, že jde o podfuk. Služby podobných klinik, které mimochodem fungují i v San Franciscu, Londýně a New Yorku, totiž podle kritiků nemají zásadně vyšší úspěšnost než babské rady, a navíc mohou být i nebezpečné.

Například ředitel amerického Národního institutu alkoholismu, doktor George Koob, sice přiznává, že klinikami používané nitrožilní hydratační tekutiny mohou zmírnit některé symptomy kocoviny, ale nedoporučil by je. K této metodě a zavádění čehokoli do lidského těla by se totiž podle něj mělo sahat jen v extrémních případech. „Myslím, že byste se k tomu měli uchýlit jen v případě anestezie nebo antibiotik,“ říká Koob.

Jeho rada, jak se nejúčinněji vyhnout kocovině a s tím souvisejícímu poškození ledvin a mozku, je nepřehánět to zkrátka s alkoholem. A jestli se tak už stalo, nejlepší recept na zmírnění následků je podle Kooba pití vody „noc před“ a „den po“ a samozřejmě spánek. To vás nic stát nebude.

Podle Petroa jsou ale služby jeho kliniky určené lidem, kteří nechtějí strávit celý den v nevolnosti: „Naše léčby fungují mnohem efektivněji než domácí řešení a lidé volí naše služby, aby maximalizovali svůj volný čas.“ Jestli jste si tak užívali večírky v některém z měst, kde kliniky fungují, a nevadí vám dát několik stovek dolarů za rychlou pomoc, můžete tomu dát šanci. Jen se radši připravte na nával.