Chcete si vzít dovolenou, a tak se zeptáte šéfa na pár dní volna. Jeho odpověď? „Promiň, ale teď je tady toho hodně, potřebujeme tě.“ Realita je pak taková, že většina z nás stráví v kanceláři tolik času, kolik musí a jak šéf rozhodl.

Ve skutečnosti je podle Ramita Sethiho, novináře z New York Times a zakladatele webu IWillTeachYouToBeRitch, velmi lehké dostat týden dovolené navíc. „Musíte se jen zeptat správným způsobem,“ píše Sethi.

Úspěšný e-mail by pak podle něj měl vypadat asi takto:

„Ahoj, rád bych si od pondělí 3. dubna do pátku 7. dubna vzal dovolenou, protože chci vzít rodinu na prázdniny. Nebudu dostupný na telefonu, ale na e-mailu ano. Vytvořím plán, aby každý věděl, co má v době mé nepřítomnosti na starosti a kdo se stará o jaký problém v případě, že nastane. Je to takto OK? Díky.“

Čtěte také: Proč by každý zaměstnanec měl mít neomezenou dovolenou

Jaké můžou být podle Ramita důvody, aby váš šéf žádost odmítl?

  • Obává se, že se v době vaší nepřítomnosti nedokončí projekt, na kterém pracujete.
  • Nechce, aby se musel zabývat vaší prací a povinnostmi.
  • Nechce zařizovat, kdo udělá vaše úkoly a vyřeší případné komplikace.

A teď důvody, proč váš e-mail obavy a důvody vašeho šéfa odbourá:

  • E-mail píšete v přátelském tónu. Píšete „rád bych“ a to je mnohem příjemnější a jemnější, než kdybyste napsali „žádám“ nebo „beru si volno“.
  • Dalším strategicky správně zvoleným slovem je „protože“, které zvyšuje šanci, že se vám šéf podvolí a vyhoví vaší žádosti.
  • Ve vašem e-mailu jasně ukazujete, že jste přemýšleli o případných problémech, které můžou vzniknout vaším odjezdem. A co víc, jasně píšete, že podniknete extra kroky k tomu, aby projekty, na kterých pracujete, byly dokončeny včas a vašemu šéfovi nevznikly starosti nebo povinnosti navíc.

A poslední věc – pošlete svůj e-mail týdny nebo měsíce předem. Váš šéf řekne tím více „ano“, čím více času bude mít se na vaši nepřítomnost připravit.