Zařizujete si nové bydlení a rádi byste, aby to u vás vypadalo trochu jinak než u širokého okruhu vašich známých? A rádi byste při zařizování bytu podpořili české značky? Tak čtěte dál, dali jsme totiž dohromady několik tipů, kam byste se při nakupování mohli podívat.

Pokud se vám líbí minimalistický „Ikea styl“, mohl by vás oslovit nábytek značky Gazel (její postel je na úvodní fotografii). Tahle zlínská firma na českém trhu působí už od roku 1991 a vyrábí masivní smrkový nábytek od postelí přes skříně a psací stoly až po vybavení pokojů pro vaše potomky. Vedle e-shopu má Gazel své značkové kamenné obchody na 21 místech České republiky a jeho nábytek najdete i v řadě dalších obchodů v Čechách a na Slovensku.

Další česká značka, která se inspiruje severským designem, je Lugi. Dřevěný designový nábytek od téhle firmy vás sice vyjde o něco dráž, ale zase se budete moct pyšnit krásným nábytkem od mladých designérů, jako je třeba Matěj Chabera nebo Lucie Koldová. Ta za své stolky Wrap, které pro Lugi vytvořila, už získala mimo jiné ocenění za mimořádně zdařilý design na Nábytku roku 2014. Lugi nabízí zakázkovou výrobu nábytku do všech místností od kuchyně po ložnici včetně různých doplňků a její výrobky si můžete prohlédnout vedle webových stánek i naživo v showroomu vybudovaném v areálu bývalého Uhelného mlýna v Libčicích nad Vltavou.

Lugi_wrap done 2

Stolky Wrap nabízí značka Lugi.

Polstrovaný nábytek – hlavně sedací soupravy a postele – vyrábí značka Polstrin z Hradce Králové. Firmu založil Karel Pacák se svým synem už v roce 1993 a navazuje na čalounickou tradici královéhradeckého regionu. Firma vedle „standardní“ řady designového nábytku nabízí i zakázkovou výrobu podle vašich představ a svoji nabídku doplňuje i dalšími českými a zahraničními značkami, takže si u ní můžete pořídit víc než „jen“ pohovku. Značkovou prodejnu Polstrinu najdete přímo v Hradci Králové, ale jeho produkci prodává řada obchodů po celé České republice.

Co se příjemného sezení týče, určitě nešlápnete vedle s českou legendární značkou TON. Ta sice v roce 2013 přišla o svou ochrannou známku Thonet na své židle, ale „thonetky“ pod jiným názvem prodává velmi úspěšně dál. Českými i mezinárodními cenami ověnčený TON propojuje práci předních českých designérů s tradicí, která sahá až do 19. století a nabízí ohýbaný dřevěný nábytek – vedle židlí jsou to i stoly a řada doplňků.

Polstrin done

Pohovka od značky Polstrin.

Při zařizování samozřejmě nemůžete podcenit ani výběr osvětlení, které kromě ryzí praktičnosti dotváří i atmosféru vašeho bytu. Efektní, nápadité a přitom nepřeplácané lustry, lampy a lampičky má ve svém portfoliu třeba česká firma Brokis, která sídlí v Horních Dubenkách na Vysočině. I tahle značka, jejíž uměleckou ředitelkou je designérka Lucie Koldová, se pyšní řadou ocenění z Česka i zahraničí a spolupracovala mimo jiné se slavným českým studiem Olgoj Chorchoj.

K tomu, abyste do svého domova vnesli trochu romantiky, se hodí poohlédnout se po nějakém starožitném kousku nábytku nebo doplňků. Můžete se samozřejmě pokusit objevit nějaký poklad na Aukru nebo zajít do některého z mnoha bazarů. Jedním z největších je pražský obchod se starožitnostmi Stodola Antiques, který vedle prodeje nabízí i možnost restaurování. Místní produkty si tu také můžete jen půjčit, abyste si vyzkoušeli, jestli se vám doma budou hodit. Nabídku Stodoly si můžete prohlédnout na jejích webových stránkách nebo přímo osahat v areálu Nákladového nádraží Žižkov.

Brokis done

Originální lampy Brokis.

Třešnička na dortu jsou samozřejmě doplňky. Pokud si rádi hrajete se stylovými detaily, ale nechce se vám běhat po obchodech, zkuste se porozhlédnout na internetu. Sice už utíkáme do světa, ale webové stránky typu Designoutlet, Bonami nebo Westwing každý den přicházejí s novými nabídkami nejrůznějších výrobků známých zahraničních značek se zajímavými slevami a nabízejí všechno od koupelnových předložek přes nábytek do všech místností až po kuchyňské nádobí.