skip to main content
Jak být lepší

Jak si zorganizovat domov? I malá změna spustí velký posun, radí profesionálky

Od minulého března trávíme velkou většinu času ve svých domovech. Co dělat, když se z nich nedá utéct do kina nebo na cesty? Třídit a organizovat domácnost, přirozeně.

Nemusíte se přitom převtělit do Marie Kondo a zbavit se sentimentálních předmětů, které nevyužíváte, ale jejich vlastnictví vás hřeje u srdce. Ani není zapotřebí propadnout minimalistické estetice, pokud se vám líbí okázalost a ozdobné prvky. Řeč je čistě o organizaci domácnosti, která dokáže nečekaným a zároveň zásadním způsobem zlepšit váš život.

Když má doma vše své jasné místo, ušetříte spoustu času i peněz a uklízet je pak docela snadné – stejně jako něco najít.

Organizace domova je úzce spjata s naším duševním stavem, byt či dům, který obýváme, zrcadlí naše prožívání. „Když se zbavíte nepotřebných předmětů a nastolíte řád, prožijete znatelnou úlevu,“ popisují Lucie Kocman a Pavlína Štefanová.

Potkaly se jako manažerky luxusních kosmetických značek, během první vlny pandemie si ale založily vlastní podnikání, které pod názvem O domovē organizuje domácnosti.

Lucie Kocman a Pavlína Štefanová

Nejedná se o klasický úklid, ale o systém, který slibuje zbavit váš život chaosu. Zájem klientů je značný, o čemž svědčí nejen seriál, který Lucie s Pavlínou chystají pro Mall TV, ale také existence dalších firem pro organizaci domácností.

Například služba Uspořádaný domov nabízí dokonce protřídění vašich dokumentů a vytvoření systému třeba i v garáži. Ať už si zavoláte profesionály, nebo to zkusíte sami, nejdůležitější je prvotní rozhodnutí.

Reklama

„Důležité je chtít, mít chuť na změnu. My doporučujeme začít drobnější věcí. Uspořádat si zásuvku s naprostými běžnostmi, skříňku v koupelně nebo pod dřezem. I malý úspěch v organizaci vám dodá sebevědomí se pouštět do větších akcí,“ radí Lucie Kocman.

„Maturitou“ v organizaci domova jsou kuchyň a šatna.

Facebooková skupina Minimalist – Simple Living dokonce nabízí svým členům výzvu, kdy po 31 dnů organizujete svůj domov krok za krokem. Je to velmi jednoduché, účinné a nezabírá to příliš času.

Pomyslnou maturitou v organizaci domova jsou podle Lucie Kocman kuchyň a šatna. „Kuchyň musí být funkční a také ji potřebujete snadno uklidit. Šatna je zas intimní záležitost, potřebujete mít čas,“ podotýká.

Obrňte se také trpělivostí – organizace a třídění jsou běh na dlouhou trať a může zabrat až několik měsíců, než konečně najdete systém, který vám vyhovuje.

Základní tři pravidla

Lucie Kocman a Pavlína Štefanová tvrdí, že chaos doma i v životě nebude mít šanci, pokud:

  • se pravidelně zbavujete věcí, které nechcete, nepoužíváte, jsou zničené a nedají se opravit,
  • podobné věci dáváte na stejné místo,
  • nevyplňujete prostor na 100 procent, ale zachováváte určitou rezervu.