skip to main content
Hry

Jak teď zabavit děti? Tvůrce Samorostu doporučuje top 5 her pro školáky

Samorost, Botanicula, Chuchel, Questionaut nebo Machinarium. To jsou oblíbené hry, které vznikly ve studiu Amanita Design. Všechny mají jedno společné – žádné střílení nebo zabíjení. Hry z brněnské dílny, založené výtvarníkem Jakubem Dvorským, představují malý úkryt před velkým světem.

A tenhle pocit se v dnešní situaci může hodit, zvlášť pokud jde o děti. Dvorský, jehož práci milují v Googlu i Applu, pro Forbes vytipoval pět her, které můžete s klidným srdcem nechat hrát své školou povinné potomky.

A Short Hike

Dobrodružství malého ptačího kluka, prozkoumávajícího ostrov, na kterém žije. Hra získala hlavní cenu na IGF, nejprestižnější soutěži nezávislých her. Short Hike (Krátký výšlap) je skutečně docela krátká, ale stojí za to. Barevný svět, ve kterém se odehrává, si hned oblíbíte.

Manifold Garden

Zvláštní puzzle hra vám zamotá hlavu. Budete zkoumat trojrozměrný fraktální svět, připomínající obrazy M. C. Eschera. Hlavní herní mechanika spočívá v tom, že můžete z každé stěny, ke které se přiblížíte, udělat pouhým kliknutím podlahu.

Untitled Goose Game

Nejvtipnější kousek z mého výběru. Budete hrát za husu, jejímž úkolem je otravovat a popichovat obyvatele poklidné anglické vesničky.

Reklama

Baba Is You

Puzzle hra pro lidi, kteří si rádi pořádně zavaří mozek a rádi přemýšlejí mimo zaběhané cestičky. Popis herní mechaniky vzdávám, ale je perfektně pochopitelná z videa a hru rozhodně doporučuji jako povinnost pro milovníky logických hádanek.

Pilgrims

Nejnovější výtvor našeho studia. V této hříčce putujete se čtyřmi poutníky po malém pohádkovém království zabydleném draky, čerty a čarodějnicemi. Budete mít spoustu možností dělat, co vás napadne, a zkusit řešit překážky nejrůznějšími způsoby. Hra je vhodná k opakovanému hraní, a to i pro menší děti a nehráče.

Výběr doporučených her se hodí spíš pro děti školního věku, připomíná Dvorský.

„Sám jsem otcem dvou malých dětí (čtyři a sedm let) a moje čerstvá zkušenost je taková, že je lepší předškolákům žádné zařízení do ruky nedávat. Rychle si zvyknou, a když jim tablet či mobil seberete, tak to vypadá, jako když alkoholika odtrhnete od lahve nebo narkomana od stříkačky s jeho oblíbeným opiátem,“ vysvětluje.

„Výjimkou je společné hraní s rodiči, při kterém tento závislostní problém, myslím, nevzniká.“