Ján Hladký je akciový analytik společnosti Patria Finance spadající pod skupinu ČSOB. Specializuje se na americký a západoevropský trh, přičemž pokrývá primárně takzvané blue chips – tituly s vysokou tržní kapitalizací.

Je úžasné, jak málo občas trhům stačí. Poslední americký inflační report v minulém týdnu toho byl dalším příkladem. Všichni jsme věděli, že pokud bude růst cenové hladiny slabší, než se čekalo, odstartuje to na trhu rally. Ale její síla nám skutečně vzala dech: index Nasdaq 100 vyrostl v jeden den o 7,5 procenta a den poté v cestě nahoru dokonce pokračoval.

Nejdřív ale malá rekapitulace. Říjnová inflace klesla z 8,2 procenta na 7,7, zatímco se čekalo 7,9. Jádrová inflace šla rovněž dolů, z 6,6 procenta na 6,3. Čísla sice silně tlačila dolů narůstající srovnávací základna minulého roku, ale dobře vypadají také údaje meziměsíční. Podle nich se ceny zvedly v říjnu o 0,4, respektive na jádrové úrovni o 0,3 procenta. Takové tempo by inflaci tlačilo v půlce příštího roku až ke čtyřem procentům.

Spolu s tím se okamžitě přecenila očekávání o postupu Fedu ve zvedání úrokových sazeb. Na příštím zasedání se předpokládá jemnější posun nahoru o padesát bazických bodů (bps), vrchol sazeb se vrátil zpátky pod pět procent a do konce roku 2023 se očekává snížení o padesát bps. Výnosy desetiletých státních dluhopisů sletěly prudce dolů ze 4,2 na 3,8 procenta, což je pro toto aktivum podstatný posun.

To všechno dalo rally silný základ, nicméně její konečná síla se dle mého názoru opírala ještě o dva faktory. Tím prvním bylo FOMO (fear of missing out, strach z vynechání, pozn. red.), kdy si investoři vybavení hotovostí nechtěli nechat ujet vlak ve valuačně domlácených technologických společnostech. Co kdybychom to dno měli skutečně za sebou, že ano?

Druhým faktorem, fungujícím jako sněhová koule puštěná ze svahu, byl takzvaný short covering. Investoři v krátkých pozicích byli kvůli risk managementu nuceni tyto pozice uzavírat spolu s tím, jak akcie rostly. Z toho důvodu ale museli akcie nejdřív koupit, čímž je opět posunuli o něco výš, a to donutilo další investory uzavřít svoje pozice. Efekt v extrémních případech působí jako slavný short squeeze, posílající akcie raketově nahoru.

Skutečná váha tohoto jevu na celkových pohybech se těžko kvantifikuje, protože pro něj neexistují reálná data. Viditelný je však na některých akciích, které mají za sebou nejhlubší propady: například na neprofitabilních softwarových společnostech. Akcie Upstart, společnosti aplikující umělou inteligenci na posouzení bonity bankovních klientů, vyletěly za dva dny nahoru až o čtyřicet procent, protože se staly v průběhu roku oblíbeným terčem shortařů.

Než dostanete zmiňované FOMO, uklidním vás – čtyřicetiprocentní růst za dva dny snížil ztrátu od začátku roku z osmdesáti osmi na osmdesát čtyři procenta. Ještě ve středu bylo shortováno téměř čtyřicet procent veřejně obchodovaných akcií této společnosti, po short coveringu jsme nyní na třiceti pěti procentech. Pořád je to extrém, avšak posun je vidět.

Zároveň ho vnímám jako důkaz, že přehnaná hrabivost se nevyplácí ani na tradičních dlouhých pozicích, ani na krátkých. Nakupovat akcie ve chvíli, když na nepodstatných PR zprávách rostou do nebe, je zaděláváním si na ošklivé investiční fiasko. A naopak naskakovat do krátkých pozic na takto zbitých akciích znamená, že stačí jemný pohyb v inflaci směrem dolů a nezůstává mi nic jiného než počítat bolestivé ztráty.

Outsider
Vydání Forbesu Outsider

Masivní rally předešlého týdne má tedy reálný základ v posunu fundamentu – centrální banky můžou zpomalit v utahování. Zároveň je ale postavená na podružných faktorech, spojených s psychologií a risk managementem. Dle toho je potřeba upravit své investiční pozice, především co do poměru hotovosti v rámci celého portfolia.

Rozhodně to není signál pro bezhlavé naskakování do rozjetého vlaku. Zároveň tu však existuje fundamentální důvod pro rozpuštění další části hotovosti v akciích, a to především ve prospěch technologického sektoru. Profitabilní velký tech je po slabší výsledkové sezoně nadále na nízkých valuacích, jen je namístě velká dávka opatrnosti. Rally z minulého týdne se velikostí ničím neliší od falešných rally, kterých jsme již letos několik viděli.

Autor je akciový analytik společnosti Patria Finance.