Podle odborníků se nám hůř usíná po dnech, které jsou nabité zprávami. Aktuálně třeba těmi o počtu nakažených, teroristickém útoku ve Vídni nebo o volbách amerického prezidenta. Přitom kvalitní spánek je pro tělo právě teď nezbytnější než jindy – posilujeme díky němu imunitu i psychickou rovnováhu.

Do postele proto neodcházejte nejen bez vyčištěných zubů, ale především mysli. Docílíte toho tak, že si vyhradíte čtvrt hodiny, během které si sepíšete své dojmy z uplynulého dne.

Neřešte formu ani obsah. Pište cokoliv, co vás napadne. Úzkostné myšlenky a napětí rázem povolí, stejně jako pocit přetlaku z neustále přicházejících zpráv.

Drobná, ale zásadní vyrušení

Určitě už jste slyšeli o tom, že v ložnici máte mít chladno, stejně jako že záleží na matraci, na které spíte. Podle průzkumů americké akademie pro spánkovou medicínu ale lidi po celém světě v nočním odpočinku nejčastěji ruší chrápající partner nebo zvířecí mazlíček, který se dobývá do postele.

Se špunty do uší vyřešíte jednoho, s pevným místem pro pelíšek druhého narušitele vašeho nočního odpočinku.

Jděte žehlit

Vzbudíte se uprostřed noci a nemůžete zabrat? V žádném případě si nezapínejte telefon, ale ani nečtěte knížku. Do limbu vás dostane třeba žehlicí seance. Uvidíte, že než se probojujete sklady první košile, budete natolik unavení, že se s radostí vrátíte zpět na lůžko.

Bílý šum není jen pro děti

Místo počítání pomyslných ovcí si můžete zapnout pomůcku, kterou znají rodiče všech malých dětí. Takzvaný bílý šum, který kojencům připomíná zvuky z dělohy, působí na dospělé zrovna tak uklidňujícím dojmem.