Ve 14 letech prodával borůvky u hranic s Rakouskem, pak stavěl vlastní jukeboxy, a dokonce měl i logistickou firmu pro e-shopy. Řeč je o osmadvacetiletém byznysmenovi Oliveru Dlouhém, který si za svůj život vyzkoušel už ledacos. Dokonce vlastnil i překlepové domény. Ale to ho příliš nenaplňovalo, vlastně se mu nelíbilo, že světu nedával nic nového. A pak to přišlo.

Tenkrát v létě 2011 ho napadlo založit Skypicker. Bylo to v době, kdy s přítelkyní hledali lowcostové spojení do Porta, protože si nemohli dovolit utratit osm tisíc za přímý let. Našli tedy jiný, za dva tisíce s přestupem, ale jemu začalo vrtat hlavou, proč žádný vyhledávač neumí tyto lety takto nakombinovat. „Zrovna mě vyhodili z vysoké školy, tak jsem se nápadu začal věnovat naplno,“ poutal Dlouhý svým příběhem studenty v posluchárně VŠE v Praze. Tam představoval cestu k úspěchu své firmy, která by letos měla dosáhnout desetimiliardového obratu.

„Nehledejte zbytečně problémy a začněte podnikat, protože kdo hledá problémy, tak je vždy najde. Radši do toho hned skočte a poučte se chybami. Stejně jako jsem to udělal tenkrát já,“ říká CEO jednoho z největších českých startupů.

Čtěte také: Skypicker plánuje vlastní aerolinku. Zužitkuje tak informace, které u něj lidé hledají

Tohle je dalších 11 rad Olivera Dlouhého, jak uspět v podnikání, které se on sám naučil metodou pokus-omyl.

1. Vsaďte na selský rozum
Vzdělání podle mě není klíčem k úspěchu, důležitá je praxe. Aspoň u mě tomu tak bylo. Nejdůležitější jsou pro mě zkušenosti a touha nevzdat se. A když se něco nepodaří, zkoušet to znovu a znovu. Zkrátka být vytrvalý. Já jsem třeba nedokončil ani jednu ze čtyř vysokých škol, které jsem studoval, a nelituju toho. Stejně jsem se na přednáškách nudil anebo četl blogy o byznysu. Pořád jsem myslel na to, až si rozjedu něco vlastního.

2. Práce vás musí bavit
Zní to jako klišé, ale je to tak. Práce je pro mě aktuálně osmdesát, devadesát procent veškerého času, který v životě mám. Proto ho chci trávit něčím, co mě naplňuje. A nejvíc mě motivuje, že mám Skypickeru stále co nabídnout. Vidím problémy, které jsem schopný vyřešit. Nějaký čas samozřejmě trvá, než se problémy vyřeší, ale koordinace toho mě baví, a proto to dělám.

3. Spojte zábavné s užitečným
Mým největším zájmem je firma, a když mám volno, tak se je stejně snažím nějak propojit s byznysem. Když plavu nebo jezdím na kole, přemýšlím o práci. Nemám přesně definovanou pracovní dobu. E-maily třeba vyřizuji i osm hodin a telefon si nemůžu dovolit vypnout ani na dovolené. A abych řekl pravdu, ani po tom netoužím.

4. Nastavte si hodnoty
V začátcích firmy jsem pracoval téměř nonstop, vlastně kdykoliv jsem byl vzhůru. A nebýt takového nasazení, nejsme tam, kde jsme nyní. Ale fyzicky ani psychicky jsem se necítil dobře. Teď už v práci netrávím tolik času a díky silnému manažerskému týmu už nemusím řídit všechno. Do kanceláří do Brna jezdím jen na dva dny v týdnu a ostatní dny mám home office doma v Jindřichově Hradci.

5. Volnější firemní kultura
Pro mě je nejdůležitější výsledek, takže mí zaměstnanci můžou klidně pracovat z pláže.

dlouhy1

6. Buďte soudní…
Ve firmě mám menšinový podíl a ani tak se nebojím, že by mě chtěl někdo sesadit z vedení. Cítím se být důležitý, a až nebudu, začnu za sebe hledat náhradu. Navíc jsem jednatelem, takže výpověď si můžu podepsat jen já sám. V budoucnu bychom měli být akciovka a pro tu už jsou jiná pravidla. Mohli by mě odvolat, ale já pořád věřím ve svou soudnost.

… a trpěliví
Jsem hysterický a kolikrát jsem si už říkal, že se na všechno vykašlu. Ale když jsem se pak rozptýlil nějakou jinou aktivitou – šel jsem si třeba zaplavat nebo zaběhat –, tak mě to přešlo. A to stejné radím i vám.

7. Strategické řízení firmy
Momentálně získáváme prvky řízení z velkých firem. Výkonnost firmy měříme podle klíčové metriky KPIs, a když se nesplní, řešíme, z jakého důvodu se tak stalo. Čím dál tím méně řešíme záležitosti neformální cestou a více analyzujeme.

Čtěte také: Skypicker prošel Tomkovým investičním „trojúhelníkem“ a dostal 25 milionů

8. Vsaďte na PR
Nejvíc nám s byznysem pomohla média, aniž bychom jim zaplatili jedinou korunu. Hlavně články v denících Le Figaro nebo New York Times. Díky tomu se o nás dozvěděli naši klienti v zahraničí.

9. Lidi vybírejte tak, jak to cítíte
Nejlepší je shánět zaměstnance různými kanály, jako to děláme my skrz různé programátorské akce, konference, profesní portály nebo také dáváme provize lidem, kteří nám doporučí někoho schopného. A se sháněním nám kromě našeho personálního týmu pomáhá spoluzakladatel a hlavní programátor Jožo Kepeši, který se čas od času s někým opije a přitáhne ho do Brna. Velký problém máme například se sháněním „ajťáků“. Těch je strašně málo. Ze škol vychází málo vývojářů, programátorů a softwarových inženýrů. Někde jsem četl, že u nás chybí 22 tisíc vývojářů, aby se trh zasytil.

10. Startup je lepší budovat v Silicon Valley
Zvlášť pokud potřebujete získat externí kapitál. Tam se pořád ještě očekává, že z tisíce startupů jich 900 vypadne a ty tu ztrátu bohatě zaplní. U nás jsou sice firmy jako Credo nebo Rockaway, ale na západě je takových firem mnohem víc.

11. Pracujte v dopravě
Dělat v dopravě se vyplatí. Jedná se o globální obor, kde neexistují předsudky. Lidi neřeší, odkud jste, zajímá je, co umíte.


Přednášku s Oliverem Dlouhým na Vysoké škole ekonomické v Praze organizovala společnost United Business Club.