Znáte to. V kabelce vám zazvoní mobil, a než ho najdete v útrobách kabelky, ztichne. Nebo ho vyndáte a spolu s ním vypadnou sluchátka zamotaná do klíčů od auta. Jak vměstnat do kabelky spoustu věcí a zůstat dámou?

Tohle je návod na to, jak vybrat tu správnou kabelku tak, aby  byla dobře zorganizovaná a nic vám v ní nepoletovalo. Samozřejmě: musí být i krásná. A jste-li muž, nepřestávejte číst. Těchto pár tipů totiž může posloužit i těm, kteří nemají tušení, jak své ženě vybrat tak záhadnou věc, jakou  je dobrá kabelka.

Takže: Stojíme v obchodě a pohled klouže po řadách vyrovnaných kabelek. Jak mezi nimi najít tu pravou?


Organizace kabelky je věc důležitá, ale přeci jen – začněme neprakticky, jako každá žena: barvou. Nelpěte na klasice, na chvíli zapomeňte, že existuje černá a šedá. Naprosto univerzální je třeba červená: hodí se ke všemu a nebudete vypadat pohřebně. Myslete přitom na to, že vaše kabelka je unikátní kousek. Rozhodně se ji nesnažte sladit s dalšími doplňky. „Chodí sem zákaznice, které si chtějí vybrat kabelku k botám. To je přežitek, dávno se to nedělá. Kabelka je solitér,“ říká manažerka prodejny Furla Simona Krajčinovič.

furla kabelka

Červená kabelka: Furla, model Piper Satchel, cena: 12600 Kč


Dobře zvažte výběr materiálu. Hladká lesklá kůže vydrží krásná jen chvíli, brzy se poškrábe. Praktičtější bude třeba přírodní strukturovaná kůže nebo nubuk, což je kůže upravená broušením. Její povrch je drsnější, a tedy i odolnější. Anebo – a teď to bude znít možná dost nepatřičně – zkuste kabelky z kůže nebo plátna potažené PVC. Není to tak hrozné, jak to zní, je to běžné i u luxusních kabelek, tradičně je dělá třeba Louis Vuitton. Jeho model Speedy bude vypadat i po letech nošení jako netknutý. „Vypadá dobře a kabelka je prakticky nezničitelná,“ vysvětluje Šárka Rychtářová z butiku Luxury Bags.

Luis Vuitton

Odolná kabelka: Louis Vuitton, model Speedy 30, cena: 18400 Kč


Vyhlédnutou kabelku si pověste na rameno a sáhněte dovnitř. Vnitřek kabelky vám musí být příjemný. Budete do ní sahat stokrát za den, nesmí vás nic škrábat ani vám nic vadit. Interiér je stejně důležitý jako vzhled kabelky. Důkladně prozkoumejte, jestli má dost vnitřních kapes. „Pudr, parfém, krém na ruce a pár dalších drobností. Potřeba je tak šest kapes,“ vypočítává znalkyně kabelek, podnikatelka Alexandra Kala. Důležitý je taky zip na tašce. Kabelky často nejdou zavřít po celém obvodu. V tom případě by měly mít aspoň jednu vnitřní kapsu na zip, kam si dáte doklady a peníze.

Michael Kors

Univerzální kabelka: Michael Kors, model Jet Set, cena: 8000 Kč


Stačí jedna? Kolik kabelek vlastně mít? Ženy dotázané Forbesem se shodly zhruba na čísle pět až šest. Do práce dvě střízlivé a praktické, jednu větší na cesty, další sportovní na volný čas a nějakou veselou do restaurace. „Před deseti lety jsem si pořídila kabelku od firmy Anya Hindmarch. Má odvahu a nápad, není tuctová. Kamkoliv si ji v zahraničí vezmu, všude má úspěch,“ popisuje podnikatelka Alexandra Kala.

vesela kabelka

Veselá kabelka: Anya Hindmarch, model Maxi Featherweight, cena: 30000 Kč


Až budete mít nakoupeno, zastavte se v Pařížské v obchodě Hermés. Když budete mít štěstí, zahlédnete tady legendární Birkin. Je to TA kabelka. Krásná, úplně jednoduchá a praktická. Dodává se jen na zakázku a čekací lhůta je rok až dva. Celou ji vyrobí jeden řemeslník v pařížské dílně a pak vám ji hotovou předvede prodavač v rukavičkách. Na tuhle kabelku se nesahá.

Birkin

Kabelka, o které budete snít: Birkin, dostupná ve 4 velikostech, cena: od 145000 Kč


Rada na závěr: k nové kabelce si zkuste koupit i tohle. Je to vynález hodný Nobelovky. Jmenuje se prostě „organizér do kabelky“ a dá se koupit třeba tady. Přehledně si do něj roztřídíte všechny nezbytnosti a už se vám nikdy nestane, že včas nenajdete zvonící mobil. Po otestování doporučuju radši světlý, věci je v něm lépe vidět. A když budete chtít vyměnit kabelku, nemusíte její obsah zdlouhavě stěhovat. Přenosný vnitřek rychle přendáte do jiné.

organizer
A ještě poslední věc: Až si budete lámat hlavu nad cenou vysněné kabelky, pamatujte, že každá žena by měla mít jednu kabelku v hodnotě svého měsíčního platu.