Ať se vám to líbí, nebo ne, ruce jsou špinavé. Ty ruce, s nimiž saháte co den na klávesnici počítače, takže čas od času potřebuje vyčistit. Vysavačem? Štětcem? Lepivou hmotou? Jak, abyste žádnou z kláves nezničili? První otázkou však je, jakou klávesnici vlastně máte.

Laptopy

Ty v práci používá většina lidí, proto u ní začneme. Každý výrobce, aby ušetřil prostor, používá ploché klávesy. Pokud jsou prostory mezi nimi jen malinko zanesené prachem, stačí proudem vzduchu vyfouknout, co tam nepatří. Pokud jste ale tento krok odkládali, bude potřeba extrémnější zásah.

K odstranění mastnot, které se nakonec začnou obtiskovat i na obrazovku, použijte setření malým množstvím alkoholu (91–99procentní isopropylalkohol). Ideální je vatová tyčinka a dávkování vyzkoušet na ne tak frekventované klávese. Některé totiž mají UV filtr nebo potisk méně kvalitní barvou a mohlo by dojít k poškození. Pokud je alkohol problém, můžete jednoduše zkusit vodu s pár kapkami saponátu.

laptop

Jestliže test dopadl dobře, můžete otřít celý keyboard a tyčinku měňte po každých několika vyčištěných klávesách. Alkohol vyschne velmi brzy, takže se zase budete moct rychle vrátit ke své práci.

Pokud jsou však nečistoty uvnitř kláves, budete potřebovat nářadí. „Motýlí“ zámek Applu je, co se týká vycvaknutí klávesy, podobný „nůžkovému“ zámku ostatních výrobců. Můžete proto sice použít kytarové trsátko, ale lepší je speciální nástroj, něco jako špachtle.

Jeho konce zasunete pod horní stranu klávesy a jemně zvednete. Klávesa by měla vypadnout, aniž by to vyžadovalo příliš mnoho síly. Až klávesy odstraníte, znovu následuje proud vzduchu na odstranění prachu nebo vlasů. Pro nacvaknutí klávesy do původní polohy ji nejdříve nasaďte dolní stranou na mechanismus a znovu jemně přitlačte.

Externí klávesnice

Tyto klávesnice, které k počítači připojujete přes USB konektor, přinášejí několik dalších zádrhelů. Postup čištění je stejný jako o pár kroků výše a znovu je třeba být extrémně opatrný s nápisy u levných klávesnic, protože by razantní čištění nemusely přežít ve zdraví.

Pokud používáte levnou membránovou klávesnici, měli byste dbát pokynů výrobce, jestli vůbec lze klávesy snímat. Všechny mechanické klávesnice naproti tomu mají odstranitelné klávesy. Udělat to lze pomocí šroubováku nebo špachtličky, ale vážně byste to neměli takto dělat. Abyste zabránili poškození, existují speciální nástroje – kleště na vyndávání kláves.

externi

Pokud jsou klávesy opravdu špinavé, zvažte odmočení přes noc. V tomto případě ale nebude z výše uvedených důvodů vhodný alkohol, spíše saponátová voda. Po vyčištění stačí klávesu vmáčknout zpět.

Jedno varování: jestli má vaše klávesnice stabilizátor pod většími klávesami typu space nebo back space, může zacházení s nimi být potíž. Takže pokud je nutně nepotřebujete sundávat, nedělejte to. A teď už by vaše klávesnice zase měla zářit čistotou.