Pokud zvažujete, že svým dětem pořídíte psa, máme pro vás další důvod, proč se pro to rozhodnout. Nejenže se vaši potomci díky starosti o psa naučí zodpovědnosti, ale také to bude mít pozitivní vliv na jejich zdravotní stav.

Studie univerzitní nemocnice Johns Hopkins Medicine nyní naznačuje, že vztah se psem, který trvá od dětství, pomáhá ke snížení rizika, že se u vás v dospělosti rozvine schizofrenie.

„Závažné psychiatrické poruchy jsou spojeny se změnami imunitního systému, které zase souvisí s tím, v jakém životním prostředí se pohybujeme v rané části života. Protože domácí mazlíčci jsou často tím prvním, s čím mají děti úzký kontakt, bylo pro nás logické prozkoumat možnosti jejich vlivu,“ říká Robert Yolken, hlavní autor nedávno publikované výzkumné práce v časopise PLOS One.

Ve studii spolu s kolegy z Sheppard Pratt Health System v Baltimoru zkoumali vztah mezi člověkem a psem během prvních 12 let života a pozdější diagnózou schizofrenie nebo bipolární poruchou. Pokud jde o schizofrenii, vědci byli překvapeni, když viděli statisticky významné snížení rizika, že se u člověka vyvine porucha, bude-li dětství trávit ve společnosti psa.

„Největší zjevný ochranný účinek byl zjištěn u dětí, které měly domácí psy při narození nebo byly jejich permanentní přítomnosti vystaveny do třetího roku života,“ říká. „To, že vztah se psem má pozitivní vliv na tlumení těchto onemocnění, je dáno psím mikrobiomem, který posiluje lidský imunitní systém.“

Není tedy načase posunout se od zvažování, jestli psa ano, nebo ne, k tomu, které si pořídíte plemeno?