Pokud v dnešní digitální době při placení vytáhneme plastovou platební kartu, tak už tím asi jen těžko upoutáme větší pozornost, natož vzbudíme závist. Co když ale držíme ekologicky vyrobenou debetku, navíc v nezvyklém a poutavém designu? Tak to už je něco jiného.

Unikátní počin má na svědomí s 4,2 milionu klientů jedna z největších bankovních skupin na českém trhu ČSOB, patřící pod křídla v Belgii etablované a ve střední i východní Evropě rozkročené KBC Group. Ta se orientací na životní prostředí a přírodu prezentuje už delší dobu a rozhodně se má čím chlubit. Vzpomeňme ekologickým cenami a certifikáty ověnčené stavby pražské centrály Kampus nebo zeleně zabarvené půjčky a investice.

K rodině přírodně směřujících produktů ČSOB nejnověji přibyla zelená platební karta, resp. bezkontaktní debetka od Mastercardu. Při její výrobě se ušetří 3,2 gramu plastového odpadu a sníží se uhlíková stopa o sedm gramů oxidu uhličitého díky tomu, že se k její výrobě využije recyklovaný plastový odpad. Nezní to na první poslech jinak zázračně, ale pokud si uvědomíme, že na českém trhu je jen v bankovních kartách kolem 64 tun plastu, tak se situace mění.

„Zelenou platební kartou pomáháme přírodě a myslíme na lidi, kterým není lhostejný osud naší planety a životního prostředí. Za jediný rok vydáme karty obsahující tři tuny plastu, a to přitom vyměňujeme klientům karty až po pěti letech. V budoucnu klientům také nabídneme možnost mít tzv. virtuální kartu, uloženou například jen v mobilu,“ vysvětluje Jan Sadil, člen představenstva ČSOB zodpovědný za retail.

Pokud teď někdo zatoužil si zelenou kartu pořídit, a takových už se od říjnového uvedení na trh našly tisíce, tak malý průvodce na závěr. Nejrychleji ji získají ti, co si nově otevřou v ČSOB běžný účet Plus Konto. Založit Plus konto lze pohodlně online přes internetové stránky banky, klientské centrum nebo při návštěvě pobočky.