Dolarových miliardářů je momentálně ve světě nejvíc v historii a na rekordní hodnotě je i souhrnná výše jejich majetku. Většina nejbohatších lidí světa z žebříčku Forbesu loni své jmění navýšila. Přibližně čtvrtina miliardářů však zchudla. A někteří dost výrazně.

Nejvíc si pohoršil legendární americký investor Carl Icahn. Na Wall Street má reputaci korporátního nájezdníka, který útočí na firmy, když u nich vycítí slabost a příležitost vydělat na tom peníze. Loni se však ocitl pod palbou on sám, když se do jeho společnosti Icahn Enterprises pustili shortaři z hedgeového fondu Hindenburg Research. 

Hindenburg se specializuje na odhalování předražených aktiv a sázení na pokles cen akcií firem, které se ocitnou v jeho hledáčku. Začal se pídit po tom, jak je možné, že Icahnova firma dlouhodobě vyplácí svým akcionářům vysokou dividendu, a proč má vzhledem ke své účetní hodnotě mimořádně vysokou kapitalizaci.

Výsledkem je vážné obvinění z loňského května, že Icahn provozuje sofistikované Ponziho schéma – dividendy stávajícím investorům vyplácí z peněz získaných od nových investorů. Takže jde v podstatě o pyramidovou hru. Icahn to odmítá, zprávu označil za vypočítavou a určenou výhradně k dosažení zisku fondu Hindenburg.

Akcie Icahn Enterprises však utrpěly ránu, ze které se dosud nevzpamatovaly. Loni v dubnu se jejich cena pohybovala kolem padesáti dolarů za kus, včera uzavřely na ceně 17,38 dolaru.

Kvůli tomu se výrazně propadla i hodnota jmění Carla Icahna v žebříčku nejbohatších lidí světa. Forbes tento propad vyčíslil na 11,6 miliardy dolarů. Icahn tedy v přepočtu zchudl o ohromných 271 miliard korun, jeho majetek má oproti loňsku třetinovou hodnotu.

Ještě před Icahnem Hindenburg zacílil na tehdy nejbohatšího muže Asie Gautama Adáního. Fond tehdy obvinil konglomerát indického miliardáře Adani Group z podvodných manipulací s cenou akcií a dodal, že kvůli značnému dluhu stojí celá skupina na vratkých finančních základech.

Akcie zareagovaly loni v lednu prudkým propadem zhruba na polovinu ceny, ale od té doby dokázaly většinu ztrát umazat. Pomohlo i to, když nejvyšší indický soud před dvěma měsíci regulátorům nařídil ukončit vyšetřování Adáního firem.

Druhým největším „propadlíkem“ je letos miliardář Robin Zeng, jehož jmění meziročně kleslo o 10,5 miliardy dolarů. Jeden z nejbohatších Číňanů je zakladatelem a šéfem společnosti Contemporary Amperex Technology (CATL), která je největším světovým výrobcem baterií pro elektrická auta. 

Akcie CATL ve druhé polovině loňského roku oslabily zhruba o čtyřicet procent. Podepsala se na tom slábnoucí poptávka po elektromobilech na čínském trhu a také sílící konkurence v tomto segmentu. 

Problémů v Číně je však celá řada. Na druhé největší ekonomice světa se stále podepisují dopady covidových lockdownů a také geopolitické napětí, slabý hospodářský růst a krize na tamním realitním trhu. Čínské akciové indexy se v únoru propadly na mnohaletá minima.

Důsledkem krize v Číně je i to, že počet čínských miliardářů mezi nejbohatšími lidmi světa klesá už třetím rokem v řadě. Číňané tvoří i šest z deseti největších propadlíků v aktuálním žebříčku.

Kromě Zenga je mezi nimi také Pang Kang, zakladatel největšího čínského dodavatele sójových omáček, Chen Bang, šéf obřího čínského řetězce oftalmologických klinik, nebo Jin Baofang, který má pod palcem výrobce solárních panelů JA Solar Technology. Ti všichni meziročně zchudli o více než pět miliard dolarů.

Obdobně si pohoršil i magnát v nápojářském byznysu Čung Šan-šan, nicméně s majetkem v hodnotě přes 65 miliard dolarů stále zůstává nejbohatším Číňanem. Tento titul si drží už čtvrtým rokem v řadě.

Problémy v Číně dělají vrásky na čele také řadě západních firem, pro které je tamní obří trh důležitým odbytištěm. Jednou z nich je francouzský konglomerát Kering, jeden z největších prodejců luxusního zboží na světě. Do jeho portfolia patří značky jako Balenciaga, Yves Saint Laurent nebo Gucci.

Poslední jmenovaná značka je v rámci Keringu nejúspěšnější, bojuje však s výrazným poklesem poptávky, zejména v Číně. Důsledkem je i pokles hodnoty majetku zakladatele Keringu Françoise Pinaulta a jeho rodiny, který Forbes ve srovnání s předchozím rokem vyčíslil na 8,5 miliardy dolarů.

Na útlum čínského trhu doplácí také kosmetické impérium Estée Lauder a rodina Lauderových, která jej vlastní. Nejvýraznější pokles hodnoty majetku vykázal 91letý Leonard Lauder, který rodinný byznys řídil desítky let a z funkce CEO odstoupil v roce 1999. 

Posledním z desítky největších propadlíků mezi nejbohatšími lidmi světa je miliardář James Ratcliffe. Druhý nejbohatší Brit a zakladatel chemického kolosu Ineos Group zchudl o 6,5 miliardy dolarů. Přesto si nedávno za 1,25 miliardy pořídil čtvrtinu fotbalového klubu Manchester United.