Tři čeští vývojáři teď pracují přímo v centrále Facebooku v Menlo Parku. Jedním z nich je Martin Čech, který patří do týmu, jenž dělá na produktu pro správu reklam (Ads Interfaces Frontend), aby Facebook s reklamou „uživatele otravoval co nejméně a pokud možno jim ukazoval jen tu relevantní“, jak to sám popisuje.

Devětadvacetiletý Čech (na fotografii vpravo, druhý je Stanislav Basovník, další Čech pracující pro Facebook) pochází z Uherského Brodu, vystudoval pražský matfyz a v sídle největší sociální sítě světa pracuje už třetím rokem. Pro Forbes.cz popsal sedm momentů, které přijímací řízení a pak samotná práce pro jednoho z nejžádanějších zaměstnavatelů v Silicon Valley obnáší.

Jak se stane, že dostanete nabídku z Facebooku

„Facebook prvně oslovil mě – našel mě recruiter z Dublinu na webu stackoverflow.com a jednoduše se zeptal, jestli bych chtěl pracovat na projektu pro 850 milionů lidí. Nepočítal jsem, že bych pohovory dotáhnul až do konce, ale byl jsem zvědavý, jak moc budou náročné. Po pár kolech zazvonil telefon: „So, how would you like to work at Facebook?“ A já se zmohl jenom na: „Oh, shit.“

Jak probíhá přijímací řízení

„Celému procesu se říká Puzzle, tedy skládačka, a začíná se prvním kolem, kde se jednu hodinu programuje na čas, bez dozoru. Vypracovaný kód se odevzdává online. Druhé kolo probíhá 45 minut po telefonu, programuje se na webu (ve stylu collabedit.com nebo codeshare.io). Další, pro mnoho lidí poslední kolo se koná u nás, tedy v pobočce v Londýně, Dublinu, New Yorku nebo zde v Kalifornii. Obvykle trvá čtyřikrát 45 minut. Dvě kola jsou zaměřená na programování, jedno na architekturu (kódu) a jedno na motivaci a komunikaci.“

dovnitr 2 done

Martin Čech (vlevo) a Stanislav Basovník.

Jak moc je to náročné

„Je to poměrně intenzivní proces, hodně kandidátů zvládne dobře některé části, těžké je ale uspět ve všech kolech zároveň. Když to teď vidím z druhé strany, tedy z pozice zaměstnance, tak se snažíme zájemcům na pohovorech dost pomáhat, hledat jejich silné stránky a celkově vytvářet pohodovou atmosféru. Nervozita obvykle jenom uškodí.“

Kdo zařídí pracovní víza

„Když uspějete a přijmou vás, musíte mít pro takovou práci v USA potřebná víza, konkrétně H1B. Ty sponzoruje a vyřizuje samotný Facebook. Papírování dostávají na starost právníci, pro mě to moc práce nebylo. Dostal jsem letenku, hotel na měsíc a auto, což je na začátku k nezaplacení. Začal jsem pracovat hned pár dnů po příletu. První týdny jsou nejtěžší, musíte vstřebat obrovské množství informací v krátkém čase, ale měli jsme výborné mentory a školitele. Cítil jsem podporu ze všech stran.“

dvur dovnitr

Areál Facebooku.

Pozlátka práce ve Facebooku

„Je to trochu paradox – každý z nás by se obešel bez všech těch perks (americký vraz pro výhody v zaměstnání – pozn. redakce), ale usnadňují život nebo šetří čas. Já jsem ve Facebooku vděčný za music room a za posilovnu v rámci našeho kampusu a využívám taky firemní autobus. Výčet výhod je celkem dlouhý, ale nic z toho není ten hlavní důvod, proč tady jsem. A ten důvod je, že mě to baví.“

Rozdíl oproti Česku

„Doma v Čechách jsem pracoval pět let na IČO a moc mi to vyhovovalo – měl jsem hodně volnosti a nedokázal jsem si představit být někde zaměstnaný na full time. Po těch pár letech ve Facebooku se do žádné jiné firmy nechystám.“

Hodí se mít kolegu krajana?

„Českého krajana člověk nutně nepotřebuje, ale jsem rád, že se občas s některým krajanem potkáme na oběd. Na národnosti koneckonců nesejde, lidi jsou pořád lidi. Samozřejmě že mi tady ale chybí rodina a kamarádi z Moravy.“


O Facebooku čtěte také:

Facebook si postavil nové sídlo. Podívejte se, jak to v něm vypadá

Jak Jaromír Jágr zamával s facebookovou stránkou Floridy

Facebook maže mrtvé duše a je to znát. O nejvíc fanoušků přišly Rihanna a Shakira