skip to main content
Jak být lepší

Jak zjistit, které povolání pro vás bude dobrou prací i zábavou

3 minuty čtení

Vědět, pro co se hodím a do čeho investovat svůj čas, jsou jedny z pilířů dospělého života. Abyste byli opravdu šťastní, musíte se naučit odhalit svůj potenciál a vědět, jak naložit se svým talentem.

Jestli se ve své práci necítíte dobře nebo nevíte, pro co se hodíte, pak zřejmě nevíte, jak pracuje váš mozek.

Zjistěte, jak funguje vaše hlava

Mozek každého člověka pracuje stejně, ale s jinými informacemi. Tyto informace se do něj ukládají po dobu celého života, nejvíce však během jeho prvních sedmi let. Uložené informace ovlivňují i to, jak se cítíte a chováte v práci. Odrážejí se v rozhodování na pracovních křižovatkách, formují chování na poradách i k nadřízenému.

Čtěte také: Chcete dělat práci snů, ale netroufáte si? Tohle je 10 rad, jak to zvládnout

Podobně fungují i emoce, které se generují na základě emočních programů, jež máme v hlavě také uložené. Jsou-li emoční programy nastaveny dobře, žijeme pohodový život s minimem strachu. V opačném případě jsme denně bombardováni nesebedůvěrou, strachem z budoucnosti a z odmítnutí.

Reklama

Dobře nastavená hlava je základem pro rozpoznání vašeho talentu a k uvolnění potenciálu na správném místě.

Tip: Na odhalování mentálních bloků jsem vymyslel metodu emočních rovnic, o co jde, můžete zjistit tady.

Pochopte, jak to na světě vlastně funguje

Každý člověk je unikátní svou osobností i svým zaměřením a jako společnost jsme nastaveni tak, abychom si svými talentovými vlohami vzájemně sloužili. Naše talentové vlohy jsou rozdělovány podle potřeby celospolečenského vědomí. Kde je nějaká lidská potřeba, tam se objeví člověk se specifickými vlohami, které mají tuto potřebu uspokojit.

Talentové vlohy se nedědí. Jsou vyrobeny v mozku spojením určitých synapsí.

Co je to vlastně práce a co zábava

Dělení práce a zábavy je doménou dospělých, protože děti tak nečiní. Jako malí jsme nevěděli, co je to práce, a znali jsme pouze pojem zábava. Hry na písku, stavění z kostek byla pouze zábava.

Rodiče nám tento jedinečný pohled na svět postupně pokazili a také tím nastavili i pozdější špatné vnímání slova práce. Nutili nás odpracovat si kus dětství a pak nám povolovali návrat k zábavě.

Čtěte také: 25 profesí, ve kterých najdete nejlepší work-life balance

Tento počin nás jako dospělé nastavil odpracovat si kus života pro peníze a pak hurá zpět do zábavy. Práce v dospělosti může být stále zábavou a hranice mezi zábavou a prací nemusí existovat.

Jak poznám, v čem mohu vyniknout

Reklama

Základy pro skvělou práci se pokládají již v době dětské hravosti. Opravdu úspěšní lidé si ve své práci hrají. Pouze si protahují dobu, kdy si jako malí pohrávali se svými oblíbenými předměty.

V dětství nacházíme první náznaky toho, co nás skutečně baví a čemu bychom se měli jako dospělí věnovat.

Jak se dětské zájmy a hravost promítají do dospělosti

Mozek člověka nerozlišuje, v jakém stadiu života jsme. Chce si stále hrát, bavit se, prožívat pohodu, klid a radost. Okolní svět nás sice tlačí k odpovědnosti, vydělávání peněz, k zakládání rodiny a dalším úchvatným a stres budícím aktivitám, pro mozek je ale podstatné pouze jedno – uchovat si dobrý pocit.

Čtěte také: 16 věcí, díky kterým budete v práci zaručeně šťastní 

Tajemstvím hezkého života je umění protáhnout si dětství do dospělosti. Umět hrát si a snít podobně, jako když jsme byli malí. Nepodlehnout tlaku společnosti a uchovat si v paměti ten skvělý čas našeho unikátního pohledu na svět.

Co s potlačenou hravostí

Neuvědomělí rodiče sekýrováním a vnucováním svých představ dítěti způsobí vytvoření špatných představ o světě, o osobní hodnotě, přijetí a práci. Z dětí se postupně stávají roboti, kteří jsou pro špetku pochvaly ochotni dělat, co je nebaví, ohýbat se pro klid a posluhovat na nesprávných místech mimo svůj potenciál.

Hravost a horlivost musí být znovuobjeveny a přimíseny do práce dospělého. Pracovní aktivita dospělého musí být postavena na základech dětské horlivosti a nadšení.

Jak odstranit bloky bránící k navrácení se ke kdysi ztracené hravosti

Mozek si během dětství zapisuje vše, co viděl, slyšel a prožil. Pokud se vám stalo, že právě to pro vás hezké nebylo podporováno, vznikly vám v hlavě synapse nesoucí zápisy, jež způsobují negativní emoce v pracovní oblasti.

Tyto bloky se dají odhalit a vymazat tak, že si najdete situace, ve kterých vznikaly, a nahradíte je novými zdravými programy.

Poznejte svůj talent

Poznat svůj talent je povinností každého, kdo se chce cítit ve své práci dobře. Chce naplno uplatnit svůj potenciál a uvolnit ze sebe čistou a neblokovanou energii.

Talentové vlohy nosíme všichni ve své hlavě a jejich odhalení nejsou žádné čáry. Vyzkoušet můžete třeba speciální talentové testy.

Závěrečný tip: Zapomeňte na to, že práce je povinnost. Práce je nadšená hra, která nám přináší dostatek prostředků pro skvělý život.

Reklama
Reklama