Je dobré zbohatnout. Ještě lepší je ale zbohatnout a bohatý zůstat. Když časopis Forbes v roce 1982 poprvé zveřejnil žebříček čtyř set nejbohatších Američanů, stačilo mít na účtě sto milionů dolarů. Tehdy na seznamu figurovali například Steve Jobs, Yoko Ono nebo také Meyer Lansky, známý jako „účetní mafie“. Ten si ale účast dlouho neužil – rok nato podlehl rakovině plic.

Nejbohatším mužem v USA byl poprvé v historii forbesího žebříčku lodní magnát Daniel Ludwig, jehož majetek činil dvě miliardy dolarů (dnes by to bylo 6,1 miliardy). Za čtyři desetiletí, která od té doby uplynula, se na seznamu objevily tisíce lidí, kteří později svůj majetek darovali, promrhali nebo nás navždy opustili.

Přestože se od té doby potřebná suma pro „vstup“ mezi čtyři stovky nejbohatších zvýšila na 2,7 miliardy dolarů, zůstává letos při čtyřicátém výročí Forbes 400 na seznamu sedmnáct lidí z původní sestavy. Někteří z nich, například Warren Buffett a spoluzakladatel společnosti Nike Phil Knight, přitom tuto elitní skupinu nikdy neopustili. Pro ostatní, včetně šejdířstvím proslulého Donalda Trumpa, to byla divočejší jízda.

Zde je sedmnáct lidí, kteří se v roce 1982 dostali na původní seznam Forbes 400 a jsou na něm dodnes.

Warren Buffett (Berkshire Hathaway)
Čistý majetek v roce 1982: 250 milionů dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 97 miliard dolarů
Zdroj bohatství: finance a investice

V roce 1982 byl Warren Buffett dávno hvězdou světa investic. Přesto od té doby nepolevil a nepřestal bohatnout. Jeho čisté jmění se tehdy odhadovalo na 250 milionů dolarů (dnes by to bylo 770 milionů), což je méně než procento hodnoty jeho současného majetku. Některé věci se však nemění: jako tehdy žije i dnes poměrně skromně a rozhodl se své bohatství postupně rozdat.

Charles Koch (Koch Industries)
Čistý majetek v roce 1982: 266 milionů dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 56 miliard dolarů
Zdroj bohatství: různý

Po čtyřech desetiletích je Charles vedle Davida a Williama jediným z tří bratrů, který stále patří mezi čtyři stovky nejbohatších lidí v USA. Davidovo místo na seznamu od jeho smrti v roce 2019 zaujala jeho manželka Julia Koch.

William prodal svůj podíl v rodinném konglomerátu v roce 1983 a více než deset let se přel se svými bratry o částku, která mu měla být vyplacena. Spor nakonec prohrál a současná odhadovaná hodnota jeho majetku činí 1,5 miliardy dolarů, což je méně než tři procenta hodnoty Charlesova majetku.

Phil Knight (Nike)
Čistý majetek v roce 1982: 275 milionů dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 41,5 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: móda a maloobchod

Do žebříčku se dostal po osmnácti letech podnikání se svým bývalým vysokoškolským trenérem. Společnost Nike měla tehdy obrat 458 milionů dolarů. Vloni prodala po celém světě boty, oblečení a další výrobky v hodnotě 44,5 miliardy dolarů, čímž se Knight stal sedmnáctým nejbohatším člověkem ve Spojených státech.

Leonard Lauder (Estée Lauder Companies)
Čistý majetek v roce 1982: 125 milionů dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 21,9 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: móda a maloobchod

Lauder nastoupil do kosmetické společnosti své matky Estée v roce 1958 a v prvním ročníku žebříčku v roce 1982 byl čerstvě jmenován generálním ředitelem. V této funkci strávil téměř dvacet let, než roku 1999 odešel do důchodu. Před devíti lety daroval Metropolitnímu muzeu umění rozsáhlou kubistickou sbírku v hodnotě více než jedné miliardy dolarů.

Donald Bren (Irvine Company)
Čistý majetek v roce 1982: 350 milionů dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 17,4 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: nemovitosti

V roce 1982 odhadl Forbes jeho majetek na 350 milionů dolarů (dnes 1,1 miliardy dolarů), dnes je Bren nejbohatším realitním magnátem ve Spojených státech. Irvine Company je zodpovědná za velkou část územního plánování a rozvoje v kalifornské Orange County a je známá vybudováním měst Irvine a Newport Coast.

Donald Newhouse (Advance Publications)
Čistý majetek v roce 1982: 600 milionů dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 11,4 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: média a zábava

Samuela I. Newhouse starší ve dvacátém století vybudoval novinové impérium. Jeho syn Donald se objevil na seznamu spolu se svým bratrem Samuelem Irvingem mladším (přezdívaným Si). Advance Publications zůstává soukromým rodinným podnikem, Donald a jeho syn Steven jsou prezidenty společnosti. Si léta vedl vydavatelství Condé Nast a zemřel v roce 2017.

Philip Anschutz (různé)
Čistý majetek v roce 1982: 1 miliarda dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 11 miliard dolarů
Zdroj bohatství: finance a investice

Anschutz v roce 1982 podnikal v ropném průmyslu. Od té doby diverzifikoval své portfolio do široké škály podílů, včetně větrné energie, nemovitostí a výrobce mražených palačinek De Wafelbakkers. Vlastní také fotbalový klub LA Galaxy a je většinovým vlastníkem hokejového týmu LA Kings. Vlastní také Crypto.com Arenu (dříve LA Staples Center), kde hrají Kings. Jeho společnost AEG Worldwide vlastní stadiony a koncertní haly po celé zemi a má významné mezinárodní podíly ve Spojeném království a západní Evropě.

Leonard Stern (Hartz Mountain)
Čistý majetek v roce 1982: 500 milionů dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 7,6 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: nemovitosti

V roce 2000 prodal společnost Hartz, která se zabývala dodávkami pro dobytek a kterou založil jeho otec Max v roce 1932. Leonard za ni obdržel 350 milionů dolarů a od té doby své jmění ještě navýšil expanzí do nemovitostí. Jeho Hartz Mountain drží rozsáhlé portfolio průmyslových, kancelářských a maloobchodních budov, včetně newyorských hotelů Soho Grand a Roxy.

Gordon Moore (Intel)
Čistý majetek v roce 1982: 125 milionů dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 7,5 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: technologie

Spoluzakladatel společnosti Intel se proslavil zákonem nesoucím jeho jméno: ten přeneseně říká, že výpočetní výkon počítačů se zdvojnásobí přibližně každé dva roky. Mooreův majetek sice neroste tak rychle, ale díky akciím Intelu je i po zohlednění inflace téměř dvacetkrát bohatší než před čtyřiceti lety.

Les Wexner (různé)
Čistý majetek v roce 1982: 100 milionů dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 6 miliard dolarů
Zdroj bohatství: móda a maloobchod

Když se v osmdesátých letech poprvé dostal do žebříčku nejbohatších lidí USA, vládl americkým nákupním střediskům. Jeho značky včetně Victoria’s Secret byly po desetiletí pevnými byznysovými základnami, ale Wexner doplatil na své vazby s Jeffrey Epsteinem. Pošramocená pověst donutila Wexnera se stáhnout a vloni prodal většinu podílu ve veřejně obchodovaných značkách L Brands za dvě miliardy dolarů.

Ray Lee Hunt (Hunt Consolidated)
Čistý majetek v roce 1982: 200 milionů dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 5,7 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: energetika

Ray Lee Hunt je jedním z patnácti dětí legendárního ropného magnáta H. L. Hunta, který byl inspirací pro postavu J. R. Ewinga v seriálu Dallas. Z celého klanu Huntů se jich do seznamu Forbes 400 dostalo jedenáct, nyní je Ray Lee nejbohatším z rodiny – díky ropě a plynu, ale také nemovitostem a investičním podnikům.

George Lucas (Lucasfilm)
Čistý majetek v roce 1982: 100 milionů dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 5,4 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: média a zábava

Legendární režisér a tvůrce Hvězdných válek se dostal na seznam bohatých díky své produkční společnosti Lucasfilm. Americký Forbes v roce 1982 napsal: „Pokud by se společnost Lucasfilm prodala, částka za aktiva by mohla snadno přesáhnout sto milionů dolarů.“ Lucas však trpělivě čekal a své impérium nakonec prodal před deseti lety společnosti Disney. Cena? 4,1 miliardy dolarů v hotovosti a akciích.

Fred Smith (FedEx)
Čistý majetek v roce 1982: 100 milionů dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 4,7 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: logistika

Myšlenka vytvořit službu, která doručí zboží do druhého dne, katapultovala Freda Smithe v roce 1982 na forbesí seznam. Společnost FedEx dnes doručuje zásilky ve více než 220 zemích a teritoriích a dosahuje ročního obratu 94 miliard dolarů.

Ronald Lauder (laboratoře Clinique)
Čistý majetek v roce 1982: 125 milionů dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 4,6 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: móda a maloobchod

Nejmladší syn Estée Lauder strávil desítky let jako předseda společnosti Clinique Laboratories a ředitel mateřské společnosti. Na seznamu Forbes 400 dnes figurují také jeho dcery Jane a Aerin a syn William.

W. Herbert Hunt (Petro-Hunt)

Čistý majetek v roce 1982: 1 miliarda dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 4 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: energetika

Nevlastní bratr R. L. Hunta se kdysi se svým bratrem Nelsonem Bunkerem Huntem snažil ovládnout trh se stříbrem. V roce 2013 prodal své ropné pole Bakken společnosti Halcon Resources za 1,5 miliardy dolarů v hotovosti a akciích.

Sid Bass (různé)
Čistý majetek v roce 1982: 1 miliarda dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 3,7 miliardy USD
Zdroj bohatství: energetika

Zdědil miliony po svém prastrýci, ropném magnátovi Sidu Richardsonovi. Své jmění poté zvýšil různými obchody, například prodejem ropných polí společnosti ExxonMobil za šest miliard dolarů. Bass se na seznamu roku 1982 objevil společně se svým otcem Perrym Richardsonem Bassem.

Donald Trump (různé)
Čistý majetek v roce 1982: 100 milionů dolarů
Čistý majetek v roce 2022: 3,2 miliardy dolarů
Zdroj bohatství: nemovitosti

Když se Donald Trump v roce 1982 poprvé dostal do žebříčku Forbes 400, stále ještě dokončoval stavbu Trump Tower a snažil se vystoupit ze stínu svého otce, realitního magnáta, s nímž se o místo v žebříčku dělil. Co o něm tehdy americký Forbes napsal?

„Dokonalý sebepropagátor. Podíl na majetku odhadovaném na více než 200 milionů dolarů. Donald si však nárokuje 500 milionů dolarů.“ Po čtyřech desetiletích sázek, velkých bankrotů a vstupu do politiky se Trump v roce 2022 vrátil na seznam nejbohatších Američanů.