skip to main content
Jak být lepší

Jak zvládá šéf Amazonu Jeff Bezos skloubit práci a život?

Myslíte si, že problém s harmonií mezi prací a osobním životem máme jen my, obyčejní smrtelníci? Nenechte se zmást. Své o tom ví i Jeff Bezos.

Jeho rada č. 1 je: Zapomeňte na work-life balance a místo toho se raději zaměřte na work-life harmony.

Reklama

Proč? Termín work-life balance, tedy rovnováha mezi pracovním a osobním životem, podle Bezose jasně naznačuje výměnný obchod. V praxi to může vypadat třeba tak, že když nestíháte v práci, vypůjčíte si trochu času z druhé, volnočasové hromádky. Tu se později snažíte zase spravedlivě o ukradený čas doplnit.

O hodinách a minutách strávených v práci nebo s rodinou to ale podle nejbohatšího muže planety není. Jde spíš o to, abyste si uvědomili, že práce a život jsou spolu úzce propojené a že je nemůžete jen tak oddělit. Uznejte, že pokud jste šťastní v práci, nosíte štěstí i domů. A že pokud v práci nestíháte, ani doma to nestojí za moc.

Reklama

Co z toho plyne? Nesnažte se za každou cenu dosáhnout „ideálního vyvážení“. To, že odpracujete osm hodin v práci a pak se budete doma stresovat z toho, že jste něco nestihli, nikdo ve vašem okolí stejně neocení.

Smiřte se s tím, že někdy budete muset být v práci o chvilku déle. Neberte to ale tak, že je to na úkor vašeho osobního života. Věřte, že stres byste tak jako tak na své okolí přenesli.

Funguje to ale i naopak. Pokud to nemáte doma zrovna nejjednodušší, nebudete výkonní ani v práci. Vezměte si proto výjimečně dovolenou a zkuste dát vše zase do pořádku.

Reklama
Reklama