Vyhrát na olympiádě zlatou (ale i stříbrnou a bronzovou) medaili a umístit se na stupních vítězů je samozřejmě jakoukoli cifrou nevyčíslitelné. Ale i tak mají medaile svou monetární hodnotu. Na kolik vyjde ta nejcennější z Pchjongčchangu?

Čtěte také: Prezidentské známky Pavla Fuksy aneb Kdy se o vás v Česku začne mluvit

Kdybyste si mohli olympijskou medaili koupit za „nákupku“, bylo by to zhruba za 11 700 korun (cena se může variovat podle momentálního kurzu zlata).

Což je o pár stovek víc, než stály poslední dvě zlaté medaile z Ria a Soči. Nicméně je to pořád hodně daleko za zlatou medailí z Londýna, jejíž výrobní hodnota byla zhruba 14 500 Kč.

Zdá se vám cena nízká? To je proto, že zlatá medaile ve skutečnosti není celá ze zlata. Je známým faktem, že zlatá je ve skutečnosti pozlacená stříbrná.

Jedno prvenství ale zlatá medaile z Pchjongčchangu má. Je nejtěžší v historii. Váží 586 gramů. Z toho zlaté plátky tvoří jen šest gramů (absolutní minimum, které podle pravidel požaduje Mezinárodní olympijský výbor). A zbylých 580 gramů tvoří z 99,9 procenta prvotřídní stříbro (výbor požaduje minimum 92,5 procenta).

Pokud by byla zlatá medaile opravdu celá vyrobená ze zlata, její pořizovací cena by byla zhruba půl milionu korun. Naposledy byla možnost celozlatou medaili na olympiádě vyhrát v roce 1912.

Čtěte také: Džínovina, neopren i kůže. Návrhářka radí ženám, jak se obléknout do práce

Ale zpátky k té letošní. Ať už zlatá, stříbrná nebo bronzová, je 92,5 milimetru široká, 109 milimetrů dlouhá a její tloušťka se pohybuje v rozmezí od 4,4 milimetru do 9,42 milimetru.

K peněžní hodnotě by se ale také měla připočítat i ta za design. Moderní a dynamickou podobu má na svědomí jihokorejský designér Lee Suk-woo. Mimochodem, jak vypadaly všechny zlaté medaile novodobých olympijských her, se můžete podívat tady.