skip to main content

Jaká kniha přivedla k úspěchu investora a podnikatele Johna Vanharu?

Původním jménem Jan Vaňhara dříve maloval obrazy. Pak si ale přečetl knihu Myšlením k bohatství a ve třiadvaceti založil firmu, která malovala reklamy na fasády domů například pro Coca-Colu.

Po nějaké době firmu prodal, odstěhoval se do Spojených států a vybudoval firmu Shipito na zasílání zboží ze zámoří. Začal investovat do nadějných projektů a rozjel svůj další byznys IncParadise, který se zaměřuje na zakládání nových společností.

Čtěte také: Kniha, kterou čte autorka #prsakoule Katka Vacková i Mark Zuckerberg

Dodnes je přesvědčený, že za tím vším je ona kniha, kterou napsal jeden z vůbec prvních autorů literatury o osobnostním rozvoji.

Co? Napoleon Hill: Myšlením k bohatství.

Proč? Byl rok po sametové revoluci, mně bylo devatenáct a studoval jsem na učitele, protože to chtěla maminka a taky to byl způsob, jak odložit odchod na vojnu.

Přemýšlel jsem, jak naložit se svým životem, jestli mám být učitel a umělec. Zároveň jsem ale věděl, že se tím nikdy pořádně neuživím.

Reklama

Tahle kniha zásadně ovlivnila můj život, protože jsem díky ní začal přemýšlet o podnikání a taky jsem s ním začal. A i když jsem později přečetl o byznysu stovky knížek, žádná z nich na mě neměla takový vliv.

Díky ní jsem pochopil, jak si nastavit mysl, abych viděl příležitosti kolem sebe, uměl je využívat a naučil se, že k úspěchu vede práce krok za krokem.

Kdy? Před 28 lety, je to už strašně dávno. Možná že bych se už dnes nad knihou usmíval, ale tehdy jsem neměl o podnikání žádné tušení a byla to pro mě doopravdy zlomová zkušenost.

Čtěte také: Investor John Vanhara: 4 kroky, jak jsem vydělal svůj první milion

Co přesně vás zaujalo? Že je vlastní postoj to nejdůležitější a že má naše mysl úžasnou sílu. To, že jak si nastavíme myšlenky, znamená, jestli vidíme příležitosti, nebo slepě a nešťastně procházíme životem. A že na tom také závisí to, jestli je překonávání nějakých problémů pro nás dobrá zkušenost, nebo neštěstí.

Jak?  Nejčastěji čtu před spaním na Amazon Kindle. Čtu všechno možné a přečtu zhruba 50 knih ročně.