skip to main content
30 pod 30

Jaké to je, mít 70 litrů vody na den? Kovy se v nové výzvě učí neplýtvat

Na to, že Česko trpí suchem už pár let, upozorňují vědci či lesníci a teď se k nim přidávají i známé osobnosti. O víkendu si život s omezeným množstvím vody vyzkouší dobrovolně i influencer Karel Kovář alias Kovy. Na svém instagramovém účtu bude dokumentovat, jaké to je, mít jen 70 litrů denně na pití, sprchování nebo třeba praní prádla.

„Uvědomuji si závažnost situace s vodou v Česku a myslím, že je nutné o tom začít nahlas mluvit,“ říká Kovář.

Limit 70 litrů na den nebyl určen náhodou – taková je hranice pro obyvatele Kapského Města, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem pitné vody, a proto úřady čas od času omezí příděl právě na 70 litrů na osobu a den.

Reklama

„Byl jsem v Kapském Městě, když reálně hrozilo, že voda dojde. Byl to apokalypticky nepříjemný pocit,“ vzpomíná třiadvacetiletý Kovář.

„Když člověk sleduje, jaká je situace v Česku, ví, že to může v některých částech země taky brzy nastat a voda z kohoutku nepoteče,“ vysvětluje člen našeho výběru 30 pod 30, proč se rozhodl zapojit do výzvy #zachranvoduchallenge.

Že by ji nesplnil, se nebojí. A tvrdí, že některé dny se do limitu určitě vejde i bez výzvy. „Odmala se třeba sprchuji místo koupání ve vaně, protože vím, že tak mám menší spotřebu vody. Vím, jak vodou šetřit,“ říká. A dodává, že smyslem kampaně je spíše dát lidem tipy, jak spotřebu vody ve vyprahlém Česku zmírnit.

Reklama

Češi spotřebují průměrně 133 litrů vody na osobu za den, v domácnostech pak průměrný člověk spotřebuje denně 89,2 litru vody, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu.

Spotřeba navíc meziročně stoupá, a to i proto, že země zažívá suché roky. Lidé tak více zalévají zahrady a napouštějí bazény pitnou vodou.

Podle odborníků je sucho, které trvá od roku 2015, nejhorší za 500 let. Ve výzvě proto influenceři v čele s Kovym budou radit, jak šetřit pitnou vodou bez nutnosti se výrazněji omezovat.

„Víc si teď zjišťuji podrobnosti o sekundární spotřebě vody, tedy kolik vody je potřeba na výrobu věcí a produkci potravin. Kvůli tomu se snažím omezovat maso v jídelníčku, protože vodní stopa jedné porce masa se může vyšplhat až k tisícům litrů vody,“ vysvětluje.

Šetřit vodu ale mohou i zdánlivé banality. „Když si člověk při čištění zubů naplní kelímek vodou místo toho, aby ji nechal puštěnou, ušetří až desítky litrů,“ popisuje jeden z tipů.

Do výzvy výrobce úsporných baterií Grohe #zachranvoduchallenge se kromě Kovyho zapojí třeba i moderátorka Nikol Štíbrová. Oba dohromady sleduje 1,2 milionu fanoušků.

Reklama
Reklama