Pro všechny milovníky hodinek není většího svátku než představení jarních novinek. Dřív sice bývaly veletrhy otevřené i pro veřejnost, v době postcovidové si na staré pořádky budeme muset ještě počkat. 

Už jsme si zvykli, že na hodinky prestižních značek, jako jsou Rolex či Patek Philippe, se dlouho čeká. A věřte, že se trpělivost vyplácí. Mechanické časomíry byly letos vyhlášeny za nejzajímavější a nejlepší investici roku.

Celé covidové období, kdy se hodináři v manufakturách střídali na směny a produkce klesala, stoupala poptávka. A tak se stalo, že se i hodinky dříve dostupných značek vyprodaly a nyní na ně zákazníci stojí fronty.

S výrazným nedostatkem zboží se potýkají značky Tudor, IWC či Vacheron Constantin, proto je dobré obrnit se pevnou vůlí, neklesat na mysli a věřit, že vysněné hodinky jednou dorazí.

Vybrali jsme desítku hodinářských novinek, které se objevily na výstavě Watches & Wonders. I na ně si budete muset počkat, na některé jen pár týdnů, na jiné dlouhé měsíce. Ale za tu mechanickou dokonalost, již dokážou nabídnout, to rozhodně stojí. 

PATEK PHILIPPE: 5326G-001 Annual Calendar Travel Time

Nejnovější počin věhlasné manufaktury Patek Philippe se pyšní hned osmi patenty. Na první pohled je jasné, že zůstáváme u oblíbeného vintage stylu, v případě modelu 5326G jej zatraktivňují neotřelé prvky.

Třeba strukturovaný číselník se zrnitou texturou a ručičkami ve stylu pilotních hodinek či dva druhy kožených řemínků. Pouzdro Calatrava s 41 mm zdobí na bocích motiv Clous de Paris, typický pro značku. Uvnitř pracuje strojek s ročním kalendářem a ukazatelem druhé časové zóny.

Z malých kulatých apertur je rozpoznatelné, zda je v místním (local), potažmo domácím (home) čase den, či noc. Datum a měsíční fáze se vždy pojí s místním časem, tedy tím, v němž se právě nacházíme. Prodává butik Patek Philippe za 1 786 900 Kč.

TUDOR: Black Bay Pro

Odráží dědictví hodinek, které používali průkopničtí objevitelé, jsou kompaktní, robustní a sportovní. Tyto charakteristiky novinky Black Bay PRO v 39mm pouzdře podtrhuje matný klenutý číselník s indexy z luminiscenční keramiky.

Model vyniká dnes už sporadicky používanou ocelovou lunetou, černým zrnitým číselníkem a žlutou ručkou ve tvaru sněhové vločky pro druhou časovou zónu. Ta odkazuje k legendárnímu modelu Tudor North Flag.

Uvnitř pouzdra pracuje manufakturní kalibr MT5652, antimagnetický chronometr certifikovaný COSC se 70hodinovou rezervou chodu. Dostupné jsou na tahu a pryžovém či látkovém řemínku, cena od 90 480 Kč, prodává Carollinum, Hodinářství Bechyně, Koscom.