Jídlo zdarma, fotbálek, ping-pong, posilovna, knihovna, golfový simulátor, místnost pro kutily, nahrávací studio… Nové kanceláře na pražské Pankráci, do kterých se na přelomu roku nastěhovali zaměstnanci Avastu, se blíží standardu nablýskaných „officů“ technologických firem v Silicon Valley.

Slavnostní otevření nového sídla antivirové společnosti, na které přijede i slavný šachista Garry Kasparov, je naplánované na čtvrtek 21. ledna. Aktuálně se dolaďují poslední detaily, umisťují se navigační nápisy a dokončuje instalace nábytku. Forbes dostal příležitost se do něj podívat a představit ho s předstihem.

Čtěte také: Socialbakers, Unilever nebo Amazon? Které firmy mají v Česku ty nejlepší kanceláře?

„Přerostli jsme naše předchozí sídlo na Budějovické, takže jsme hledali něco většího. A tohle je skvělá budova,“ říká generální ředitel Avastu Vince Steckler o novém kancelářském věžáku nazvaném Enterprise Office Center, který Erste Group vybudovala hned vedle magistrály, kousek od stanice metra linky C.

Avast tu zabírá sedm pater – na celkem 15 tisících metrech čtverečních pracuje 550 lidí, ale maximální kapacita dovoluje pojmout až tisíc zaměstnanců. „Budeme volné místo postupně zaplňovat, jen letos plánujeme přijmout dalších 100 lidí,“ říká provozní ředitel Ondřej Vlček a dodává, že Avast má v budově osmiletý nájem.

Čtěte také: Tvoje židle je i moje. Nahlédněte do nových kanceláří českého Microsoftu


A takhle nové kanceláře Avastu vypadají:

1

 • Velkoryse pojatá jídelna, která má otevřeno od osmi ráno do šesti do večera (i po šesté večer si ale mohou zaměstnanci skočit pro nějaký ten sendvič atd.), se nachází v rohu sedmého patra. První den provozu tu strávníci spotřebovali 550 porcí jídla, druhý 620 a třetí už 640. Jídlo a servis je v režii Perfect Canteen Filipa Sajlera.

2

 • Avast nabízí svým zaměstnancům jídlo zdarma, což je hlavní pracovní benefit. „Stravenky jsme zrušili,“ směje se Steckler. Podle jeho slov stojí měsíční provoz jídelny 1,5 milionu korun. Snídaně a obědy zdarma mají k dispozici i zaměstnanci českého Googlu, kteří mohou zároveň využít nabídku občerstvení a nápojů v tzv. mikrokuchyňkách.

3

 • Jídelna je propojená s kavárnou a nabízí jak sezení pro jednotlivce, tak velké dlouhé stoly pro celé pracovní týmy. „Chtěli jsme, aby se lidé při jídle potkávali a měli možnost se pobavit o všem možném – i o práci,“ dodává Steckler. Zaměstnanci sem chodí i na snídani. „Nikdy předtím jsem neviděl v osm ráno tolik lidí v práci,“ usmívá se Vlček.

4

 • Před jídelnu nechal Avast umístit váhu a vylepil QR kód odkazující na mobilní aplikaci, v níž můžete svoji váhu dlouhodobě zaznamenávat a sledovat. Kdo chce, ten může pozorovat, co s jeho kilogramy jídlo zdarma dělá.

5

 • Kila navíc můžete vycvičit v poměrně slušně zařízené posilovně.

6

 • Dále je tu ping-pong…

7

 • … fotbálky (u nichž zapózovali zleva Vincent Steckler a Ondřej Vlček)…

8

 • … a také relaxační zóna, kde si po obědě můžete dát dvacet.

9

 • Načerpat inspiraci je možné i ve firemní knihovně. Hned vedle ní se také připravuje golfový simulátor odpaliště. Mezi pracovní benefity patří i jazykové kurzy pro zaměstnance, placené výlety na konference či takzvaný Silicon Valley program (skupina zaměstnanců z různých oddělení jede na 4 až 6 týdnů do Kalifornie podle předem stanoveného projektu).

Čtěte také: Chcete být šťastnější v práci? Tohle je 5 tipů od strážce štěstí v Avastu

10

 • Avast usiluje o vytvoření oficiální firemní školky (tu má v Česku pro své zaměstnance například Seznam). Do té doby, než se to podaří, funguje aspoň herní místnost, ve které se o zábavu dětí stará iniciativa Avast Mums.

Avast se při budování svého nového sídla nechal inspirovat v Silicon Valley. Sestavil z vybraných zaměstnanců pracovní skupinu, která objela všechny centrály důležitých technologických firem v Kalifornii. „Nejvíce se našim lidem líbilo sídlo Dropboxu,“ říká Steckler. Dropbox má v San Franciscu přímo naproti baseballovému stadionu dvě rozhlehlá patra v kancelářské budově a nutno dodat, že se jim kanceláře Avastu opravdu v lecčems podobají.

Novému sídlu začali zaměstnanci Avastu přezdívat „párek“ kvůli štíhlému podlouhlému tvaru. Nabízí výhled na městské panorama po celém svém perimetru. Prostor je vyřešený jako open space, v němž nikdo nemá svoji „soukromou“ kancelář – ani generální ředitel Steckler.

11

 • Všech sedm pater Avastu v budově kromě výtahu spojuje i jedno centrální schodiště (vpravo).

12

 • Zaměstnanci mají možnost u svého stolu při práci i stát. Tzv. standing stations (desks) jsou v technologických firmách Silicon Valley už pár let běžnou záležitostí. A například v centrále Facebooku v Menlo Parku si zaměstnanci dokonce můžou dát laptop na stolek umístěný nad běžícím pásem a při práci tak chodit.

13

14

 • Jedna ze zasedacích místností v novém sídle.

15

 • Řešení interiéru mělo na starosti studio Vrtiška Žák, kreativní duo několikrát oceněné na Czech Grand Design, které má za sebou práci na přestavbě vinohradského sídla KKCG nebo designovém hotelu MOODs v Petrské čtvrti v Praze. „Chtěli jsme prostor uzpůsobit tak, aby se v něm lidé co nejvíce potkávali,“ odkazuje Vladimír Žák na společné prostory a schodiště propojující všechna patra Avastu v budově.

16

 • Jedna z posledních věcí, které Žák s Vrtiškou dolaďovali před slavnostním otevřením, bylo vytvoření „kancelářského golfu“, tedy 18 krátkých jamek vyvrtaných do podlahy na každém patře. „Bude to hlavně o putování. Říkáme tomu brainstorming v pohybu – při poradě nemusíte sedět. Můžete hrát minigolf, přitom diskutovat a projít tak celou budovu,“ dodává Žák.

17

 • Nové kanceláře Avastu stojí přímo nad magistrálou a nabízejí výhled 360 stupňů. Je vidět na Pražský hrad i žižkovskou věž (na snímku v dálce).

Foto: Michael Tomeš