Před více než dvěma lety to byla velká událost na tuzemské startupové scéně – Oracle, softwarový obr ze Silicon Valley, koupil za nízké jednotky miliard korun českou firmu Apiary. Z jejího spoluzakladatele a šéfa Jakuba Nešetřila se rázem stal vzor zdejší technologické komunity.
Nešetřil nyní následuje kroky mnoha dalších mladých úspěšných programátorů, jejichž startupy pohltil některý z kolosů ze západního pobřeží USA – rozhodl se své byznysové dítě opustit. „Je to tak, dal jsem výpověď. Nastal čas, abych se začal věnovat novým věcem,“ řekl Forbesu čtyřicetiletý podnikatel.
Projekt, jemuž se nyní věnuje, se jmenuje Česko.Digital. Jde o neformální spolek programátorů, kodérů a IT vývojářů, kteří ve volném čase a bez nároku na honorář vytvářejí softwarové open source aplikace, které zjednoduší komunikaci lidí se státem.
„První věc, na které jsme pracovali, byl webový formulář, který pro zájemce generoval žádosti o voličské průkazy pro volby do europarlamentu. Vyvinuli jsme ho pro server Hlídač státu. Stránky využilo na 10 tisíc lidí,“ popsal Nešetřil s tím, že Michal Bláha, zakladatel Hlídače státu, je jedním z lidí, s nimiž svou iniciativu koordinuje.
Dalším z lidí, kteří se podílejí na rozjezdu Česko.Digital, je otec úspěšné aplikace Mapa exekucí Radek Hábl. S ním už Nešetřil a spol. připravují rozšíření portálu o web, na němž občané zjistí stav svých dluhů vůči státním úřadům. Tím se dá zamezit zbytečnému nárůstu dlužné částky a dalším exekucím.
S Nešetřilovou organizací spolupracuje na pět desítek programátorů a další přibývají, nikdo z nich si ale zatím nepřeje se svou účastí v projektu chlubit. Říkají, že to, co je spojuje, je pohled na to, jak neefektivní stát dovede být.
„Stát často poskytuje nefungující, uživatelsky nepříjemné, neefektivní nebo žádné digitální řešení svých služeb. Většina nestátních organizací navíc nemá dostatek zdrojů k určení toho, jestli je odpovědí na jejich potřeby IT řešení, a pokud ano, jak tenhle nástroj vyvinout. Komunita sdružená pod značkou Česko.Digital chce tak přinést řešení,“ stojí v tiskové zprávě, kterou má Forbes k dispozici.
Jedním z partnerů spolku, který se inspiroval dobrovolnickými projekty ze Silicon Valley, kde Jakub Nešetřil několik let žil, je Nadace Open Society Fund. Její šéf Robert Basch k tomu říká: „Kombinace technologií, důrazu na otevřenost a občanskou participaci, na kterých si iniciativa zakládá, vnímáme jako výbornou reakci na aktuální společenské výzvy v digitálním věku.“