Safra Catz, mediální ředitelka softwarové firmy Oracle, se letos čerstvě zařadila na žebříček nejbohatších lidí světa, kde debutovala s majetkem v hodnotě jedné miliardy dolarů. A to i přesto, že vlastní pouze jedno procento celé společnosti.

Bezpochyby totiž zná svou cenu. V roce 2017 například podle výkazů společnosti byla na její roční výplatní pásce částka 135 milionů dolarů, což z ní dělá jednu z nejlépe placených žen světa.

Zároveň se také podle žebříčku stala jednou z pouhých 61 self-made žen s majetkem vyšším než jedna miliarda dolarů (abychom toto číslo dali do perspektivy, celkový počet dolarových miliardářů je letos 2153). Dalších 182 žen v seznamu majetek zdědilo.

Ráda za sebe nechává mluvit svou práci a s tiskem příliš nekomunikuje. Ve vzácném rozhovoru, který Catz dala americkému Forbesu v roce 2006, neprozradila nic o svém soukromém životě ani životních ambicích. Její jediná ambice naopak byla, že se rozhodně nikdy nechce stát CEO softwarového gigantu. „Mnohokrát viděla, co sláva a bohatství udělají s lidmi, a nemá o to zájem,“ řekl o ní spoluzakladatel firmy Oracle Larry Ellison, který se letos umístil v první desítce nejbohatších lidí světa, konkrétně na sedmém místě.

Catz je provdaná za spisovatele Gala Tiroshe, který pracuje z domova a stará se přitom o výchovu jejich dvou dětí. Čerstvá miliardářka říká, že právě jemu částečně vděčí za svůj úspěch. Bez maželovy časové flexibility by prý v práci nemohla dosáhnout takových výsledků.

Safra Catz si tak v posledních dvou dekádách tiše vybudovala pevné místo po boku Larryho Ellisona a stala se jedním z jeho nejbližších spolupracovníků. Zakladatel Oraclu si ji do společnosti také sám v roce 1999 přivedl a hned jí udělil titul viceprezidentky. 

Věděl, co dělá. Catz si rychle získala respekt svým agresivním stylem – efektivně utratila 60 miliard dolarů, aby koupila 130 firem včetně tehdejšího největšího konkurenta PeopleSoft. O tři roky později Oracle do sbírky přibral i BEA Systems Carla Icahna.

Když v roce 2014 Larry Ellison sestoupil z pozice CEO společnosti, stala se Safra Catz společně s Markem Hurdem co-CEO. 

V Izraeli narozená Catz má jedno zásadní motto, kterým se v životě řídí: „Když uděláš nějakou hloupost, lidé ti odpustí. Lež ale nezapomenou.“ 

Tim Brooks, Safra Catz a Elon Musk v Trump Tower

V posledních letech se Safra Catz čím dál aktivněji zapojuje do politiky. V prosinci 2016 se dokonce společně s dalšími velkými jmény technologických firem, jako třeba s Timem Cookem (CEO Applu) a Elonem Muskem (CEO Tesla Motors), v Trump Tower setkala s prezidentem Spojených států. O dva roky později si už při soukromé večeři Trumpovi postěžovala na státní kontrakt, který podle ní favorizoval Amazon.

Co se týče budoucnosti, Catz se soustřeďuje především na umělou inteligenci. Před rokem a půl byla jmenována do National Security Commission on Artificial Intelligence, komise, která má za úkol sledovat zahraniční vývoj v oblasti AI.

Podle Catz je svět na úsvitu umělé inteligence. Věří tomu, že úspěšné budou právě ty společnosti, které dokážou na základě uživatelských dat vytvořit stroje schopné vyřešit problémy ještě dřív, než nastanou. „Umělá inteligence už dávno není jen samostatným odvětvím,“ tvrdí. „Opravdová síla umělé inteligence je v tom, že může prostoupit vším kolem nás.“