Číslo 82 v našem letošním žebříčku 125 nejvlivnějších žen Česka – Jana Moravová – opouští post generální ředitelky největšího českého prodejce zahradní techniky Mountfield, kterou zastávala poslední tři roky. Svou funkci ukončila s platností od začátku října, zároveň opustila také pozici předsedkyně představenstva.

I nadále však v Mountfieldu zůstává akcionářkou se sedmiprocentním podílem. Jejím nástupcem ve společnosti se nově stal Michal Pobežal, který v ní dříve působil jako obchodní ředitel a také ředitel e-commerce a exportu.

„Rozešli jsme se v dobrém, i když moje rozhodnutí odejít bylo pro pana Drbohlava v první chvíli docela šok,“ řekla Forbesu Jana Moravová s odkazem k zakladateli a spolumajiteli Mountfieldu Ivanu Drbohlavovi. „Několik posledních měsíců jsme řešili postupné předání všech pravomocí do rukou mého nástupce Michala Pobežala a teď už nastal čas začít novou etapu.“

Pro Moravovou jde o zásadní kariérní změnu. V Mountfieldu působila od roku 1993, kdy začínala jako asistentka servisu náhradních dílů. Postupně se vypracovala až na nejvyšší post, navíc s akciovým podílem. 

„Přemýšlela jsem o tomto kroku delší dobu. Působit 26 let v jedné firmě je skutečně dlouhý čas a rozhodla jsem se, že nechci zůstat na jednom místě celý život, ale chci ještě zkusit realizovat své vlastní sny a pracovat sama na sebe,“ přibližuje milovnice přírody a obdivovatelka východní filozofie důvody pro svůj odchod s tím, že už založila vlastní firmu a pracuje na novém projektu. „Do detailů se ještě pouštět nechci, ale můžu říct, že svým projektem chci oslovit lidi, kterým není lhostejný vztah k přírodě a chtějí v životě hledat hlubší smysl.“

Odchod Jany Moravové z funkce není jediná velká změna, která se ve společnosti, jež měl vloni obrat 6,2 miliardy korun, v poslední době udála. V roce 2016 tehdy většinový majitel Mountfieldu Ivan Drbohlav oficiálně prodal podíl ve společnosti ve výši 71,5 procenta hongkongské investiční společnosti Eurasia Development Group Limited. Nyní se akcie opět vrací do rukou svých českých majitelů. Vždy se přitom na trhu spekulovalo, že Drbohlav nikdy vliv neztratil.  

Oficiálním důvodem pro tuto změnu je podle vyjádření Mountfieldu nedodržení dohodnutých termínů úhrad zakoupených akcií. Po dohodě obou stran tak došlo k převodu pouze 2,8 procenta akcií na Číňany. Společnost, která je matkou Bédy Trávníčka a také Kola štěstí, má tak v současnosti devět akcionářů s tím, že většinový podíl opět drží Ivan Drbohlav.