skip to main content
Breaking News

Japonský miliardář Maezawa je na cestě k Mezinárodní vesmírné stanici

Japonský miliardář Yusaku Maezawa se dnes ráno vznesl do vesmíru na palubě ruské vesmírné lodi Sojuz a zahájil tak první soukromě financovanou turistickou misi na Mezinárodní vesmírnou stanici za posledních deset let. Raketa odstartovala z ruského kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu dnes ráno v 8:38 našeho času. Právě v těchto chvílích se loď přibližuje k ISS a připojí se k ní kolem 14:41.

K Maezawovi se na jeho dvanáctidenní pobyt na ISS připojí veterán ruské kosmonautiky Alexander Misurkin, který bude misi velet, a Maezawův asistent produkce a kameraman Yozo Hirano, který z oběžné dráhy pořídí záběry japonského módního magnáta. O své dobrodružství se bude miliardář dělit na svém YouTube kanálu.

Turistické vesmírné mise na ISS se již uskutečnily, a to v letech 2000 až 2009. Letenku na palubě ruské lodi Sojuz zařídila sedmi bohatým dobrodruhům americká společnost Space Adventures, jednomu z nich dokonce dvakrát. 

Reklama

V roce 2011, kdy do důchodu odešly americké raketoplány, museli turisté sedadla v ruských raketách uvolnit americkým profesionálním astronautům. Tím tehdy i skončily turistické výlety na ISS. Od loňska mají však díky SpaceX Spojené státy americké znovu vlastní vesmírnou loď schopnou dopravit lidskou posádku na oběžnou dráhu.

Pro Yusaku Maezawu nebude jeho dnes začínající vesmírné dobrodružství poslední. Japonský magnát zve osm umělců, aby se k němu připojili na misi SpaceX kolem Měsíce, kterou společně absolvují v dosud vyvíjené Starship. Výlet kolem přirozené družice Země by měl trvat celkem šest dní. Start podle vyhlídek proběhne nejdříve v roce 2023.