Objevujeme pro vás to nejlepší, co v zimě u našich východních sousedů můžete zažít. Na Slovensko jsme vyrazili novým plug-in hybridním Porsche Cayenne, abychom otestovali, jestli je rychlejší než jejich nejrychlejší lyžařka, kde se dobře najíst, pohodlně vyspat i upustit páru.

Padesát kilometrů sjezdovek. Tři hodiny z Brna. Dva tisíce metrů nad mořem. Necelý měsíc do závodů světového poháru. Jedna olympijská vítězka. K tomu 470 koní, šest válců, dva motory a nepostradatelných 545 litrů zavazadlového prostoru.

Jaký je výsledek téhle skoro matematické rovnice? N = vyrážíme novým e-hybridním Porsche Cayenne do nejbližších velehor, do Tater. Destinace je jasná, tedy Jasná, největší slovenské lyžařské středisko a svahy Chopku.

Kolik párů lyží se vejde do Cayennu? Jak se naložený třítunový kolos ovládá na sněhu? Je rychlejší nové Porsche, nebo nejrychlejší slovenská lyžařka Petra Vlhová? A co všechno musíte vidět, ochutnat a zažít, když vyrazíte do Jasné?

Jasná a Chopok

Zimní sezona začala tady na Liptově hned na začátku prosince a ve velkém stylu. Parádní lyžařské podmínky, spousta přírodního sněhu, manšestr na jižní i stinné severní straně Chopku, kde v dobrých podmínkách vydrží sníh tvrdý celý den. Co víc si přát?

Dobře nabroušené hrany a azuro. Když tohle klapne, tak recept na instantní štěstí je jasný. Novou kabinkovou lanovkou, která vás z Biele Púti vyveze na Priehybu za čtyři minuty, druhou kabinkou až na vrchol Chopku, pokochat se výhledy na Vysoké Tatry, které odtud máte jako na dlani. Zacvaknout vázání a jedem.

Začněte na jižní straně hory a užijte si od rána nasvícený svah, než povrch změkne. Na prvních pár jízd je to velká paráda, potom fajnšmekři často oblíbené slezdovky na jihu jako Krupovou nebo Derešskou vymění za stinný sever – tam si to své najdou ostřílení sportovci (zkuste obě Pretekárské), ale i méně zkušení začátečníci (potěší vás Lúčky nebo Turistická).

Patříte mezi ranní ptáčata a jenom myšlenka na čerstvý, nedotčený třpytivý manšestr vám zrychluje tep? Každé úterý, čtvrtek, sobotu a neděli můžete využít program Fresh Track – zalyžujete si před oficiálním spuštěním lanovek, dostanete ranní kafe přímo na svahu v Crystal Baru, užijete si perfektní sněhové podmínky a sjezdovky jenom pro sebe.

A zatímco ostatní teprve budou vyrážet na lanovku, vy už můžete snídat na vrcholu Chopku v restauraci Rotunda a spokojeně si dávat vajíčka a mimosu s výhledem na Lomnický a Gerlachovský štít na obzoru.

Když budete mít štěstí, možná na sjezdovce potkáte i jednu z nejlepších sjezdových lyžařek světa, která má Chopok za domovskou základnu. Na těchto svazích slovenská superstar Petra Vlhová vyrostla a tady trénuje – taky se tu 20. a 21. ledna předvede ve slalomu a obřím slalomu na závodech světového poháru, který se do Jasné po dlouhých třech letech vrací.

A pokud jste do Cayennu museli kromě třech párů lyží a snowboardu sbalit taky dvě malé děti jako my, můžete být v klidu. Na malé budoucí adepty na pozici světové jedničky jsou tady připravení – kromě mírnějších sjezdovek tu pro ně mají připravený i Maxilandy – ohrazenou arénu, kde se vašim malým lyžařům budou věnovat instruktoři, zatímco vy můžete bezstarostně brázdit svah.

Schválně si můžete vyzkoušet, jestli na lyžích dokážete překonat našeho e-hybridního Cayenna a jeho 470 koní pod kapotou. On to z nuly na sto, i se svými plně naloženými třemi tunami, dotáhne za 4,9 sekundy bez pomoci gravitace a maximálku má 254 kilometrů za hodinu.

To je shodou okolností skoro stejně jako nejrychlejší lyžaři, kteří soutěží v disciplíně speedski. V novém Cayennu je to ale o poznání pohodlnější, věřte nám. Stejně jako profesionální lyžaři je naštěstí na sněhu jako doma – díky pohonu na všechna čtyři kola a zdokonalenému podvozku. Že si poradí v závěji i na kluzké silnici si mimochodem všimli i Transsyberia rally, zimním závodě, kde na startovní čáře 25 z 36 řidičů řídilo právě tohle luxusní Porsche SUV.

Oceníte ho ale nejen na Sibiři – naopak. Jestli se tohle auto pro něco narodilo, tak pro zimní dovolené a situace, kdy se sice nechcete vzdát vzrušení a adrenalinu za volantem zkrocené bestie, ale prostě potřebujete taky velký kufr a dost místa pro rodinu.

Tenhle nový Cayenne E-Hybrid má navíc taky poprvé instalovanou novou koncepci ovládání Porsche Driving Experience a součástí sériové výbavy jsou i Matrix LED světlomety s víc než 64 tisíci pixely. Navíc je vybavený bateriemi nové generace, takže elektromotor s výkonem 130 kilowattů, který zajišťuje skvělou jízdní dynamiku, má díky nim delší dojezd.

Jasně, auto nejsou lyže a pravděpodobně ho neměníte každou sezonu, ale tenhle refresh se inženýrům a designérům ze Stuttgartu povedl, takže když sednete za volant nového Cayennu, šeptá vám vrnění motoru do ucha „kup si mě, na hory už totiž nechceš jezdit ničím jiným“.

No a co všechno ještě musíte otestovat v Jasné, kromě lyží a auta?

Kde jíst

Ve Slovenské kolibě, pokud máte nostalgickou chuť na tradiční slovenskou kuchyni. V Angus restaurantu, pokud po celodenním lyžování potřebujete dohnat energii pořádným steakem. Nebo v bufetu na svahu, protože to je přece klasika, ne?

Kde spát

Na vrcholu Chopku! Přímo tam nabízí Tatry Mountain Resorts, impérium slovenského miliardáře Igora Rattaje, který se má na rozvoji Jasné lví podíl, velkorysý apartmán. Můžete se v něm ubytovat a noc strávit v rotundě ve dvou tisících, ráno se probudit do východu slunce nad Tatrami a užít si vysokohorskou romantiku jako nikde jinde.

Čtyřhvězdičkový hotel Galerie Thermal v Bešeňové.
Čtyřhvězdičkový hotel Galerie Thermal v Bešeňové

Co ještě zažít

Wellnes a relax. Přímo v Jasné je hned několik možností, kde upustit páru a zahřát se po dni na svahu, v sauně rozpustit bolest namožených nohou a druhý den vyrazit za dobrodružstvím zase úplně zčerstva.

Nebo můžete využít nabídky Rattajovy TRM, která v Liptově vlastní hned několik hotelů a svým ubytovaným nabízí v ceně skipasu i vstup do nedalekého termálního parku. Či naopak se můžete v Bešeňové ubytovat a skipas do Jasné máte zdarma.

Děti vás za výlet do vodního světa budou milovat a vy budete milovat chůvy v akvaparku, které vaše ratolesti na pár hodin vezmou pod křídla, abyste mohli strávit odpoledne v jejich novém saunovém světě.


Článek je součástí projektu Nabitá jízda, který vzniká ve spolupráci Forbes Česko a značky Porsche v ČR. V následujících měsících vás budeme na 16 cílových destinacích ve čtyřech jízdách směřujících na jih i východ od Česka inspirovat, abyste necestovali pouze po dálnici, ale nebáli se odbočit do krajiny. Nepůjde o rychlost, jak by se dalo čekat. Půjde o prožitek z cesty.

Jak probíhá cestování elektrikou mimo hlavní tahy Evropou? Kde a jak na cestách v horách a průsmycích načerpáte energii vy i vaše auto? Trvá nabití baterie opravdu tak dlouho? Každý měsíc vás pozveme do dvou nových destinací, které jsme dobyli novým e-hybridním Porsche Cayenne. Díky nabitým jízdám zjistíte, proč má někdy smysl odbočit z cesty.