Dostat se do čela pobočky mezinárodní firmy, která sídlí ve více než 60 zemích světa, je rozhodně úspěch. Když takovou příležitost navíc získáte pár let po maturitě, ani nevadí, že je to jen na jeden měsíc.

Letos poprvé tuhle příležitost získali i Češi díky originálnímu programu pro mladé od personální agentury Adecco. V rámci projektu Way to Work vybrala z tisíců kandidátů jednoho pro každou ze zúčastněných zemí a ti dostali za úkol jeden měsíc stát po boku pravého ředitele české pobočky Adecco, účastnit se strategických porad nebo navrhnout strategii celé firmy pro dalších pět let.

V Česku se podařilo uspět dvaadvacetileté studentce sociologie a andragogiky Marii Luskové, která se na jaře o akci CEO for one month dozvěděla náhodou na Facebooku. Přijímací řízení bylo prý dost náročné, což potvrzuje i americká vítězka Savannah Graybill.

Všechno přitom začíná aplikací, kterou si musíte stáhnout do telefonu. Následuje znalostní a osobnostní test, zkouška odolnosti proti stresu a životopis. V osobnostním testu plného modelových příkladů Marie získala hodnocení ‚přirozený lídr‘. „Asi by šlo podvádět a odpovídat tak, jak si člověk myslí, že bude pro získání stáže nejlepší, ale nejpozději při pohovoru by se na to stejně přišlo,“ říká.

Pracovní program, který si částečně vytvářela sama, aby ředitel Ondřej Wysoglad mohl její práci lépe hodnotit, jí začal hned po podepsání vstupních dokumentů. „Nejprve jsem se šla všem představit, aby věděli, že mi nezáleží na tom, jak mi říkají – Marie, Maruško, nebo třeba Majko – ale záleží mi především na tom, abychom spolu dobře vycházeli. A to i přes to, že jsem přišla jen na jeden měsíc,“ říká s úsměvem.

„Připravila jsem si pro nové kolegy prezentaci, ve které jsem vysvětlila, kdo jsem a proč jsem tuhle pozici získala. Nechtěla jsem, aby si mysleli, že jsem vyhrála nějaké slosování slosování, při němž hraje roli náhoda.“ Dále se rozhodla obejít celé kolečko ve firmě – když na pobočce narychlo sháněli výpomoc pro obvolávání kandidátů, ráda se práce ujala, aby zjistila, jak funguje proces náboru. „Ráda jsem trávila hodně času u finančního ředitele, protože jsem zjistila, že čísla jsou základ a je potřeba se naučit jim rozumět a správně je analyzovat. Sice nejde vnímat zaměstnance jako čísla, ale bez návratnosti firma fungovat nemůže.“
Adecco
Marie Lusková svým týmem v Adecco.

Na základě své práce může ve finále všech 34 letošních CEO postoupit mezi deset nejlepších. Ti v září pojedou do Španělska na 3 dny do Boot Camp kde firma vybere výherce, který bude měsíc pracovat v Zurichu po boku CEO společnosti Adecco a zároveň dostane plat 15 tisíc eur.

Ve finále budou jednotliví „ředitelé“ soutěžit například při prezentacích strategií firmy na dalších pět let, které dostali za úkol vypracovat. „Dostali jsme pouze základní vymezení. Obsah a rozsah byl na nás,“ říká Marie Lusková, když popisuje svůj plán na rozšíření působnosti firmy v dobách krize nebo na obsazení nových trhů v Africe, kde Adecco zatím zastoupení nemá.

„Ráda pracuju. Nelíbí se mi, jak lidé neustále řeší work-life balance, vždyť práce je důležitou součástí života. Mě k úspěchu motivuje například má mladší sestra. Je na střední škole, zajímá se o podmořkou biologii a až bude starší, už ji asi rodiče nedokáží podporovat tolik, jako podporují mě. Chci být schopná jí potom pomáhat. Rodina je základ, protože byznys vám nemusí nakonec vyjít.“

Marie

Nyní se snaží motivovat ostatní mladé lidi, aby se nebáli vynaložit úsilí a získávat praktické zkušenosti. Tohle jsou její rady?

  • Buďte aktivní a pokud víte, co byste chtěli v budoucnu dělat, není díky internetu nic jednoduššího než si hledat potřebné informace.
  • Nebojte se ptát na rady ostatních lidí, komunikujte a seznamujte se.
  • Založte si LinkedIn, dnes by ho měl mít každý vysokoškolák.
  • Studovat byste měli odjet minimálně do jiného města, abyste žili s novými a cizími lidmi.
  • Nemyslete si, že musíte mít nutně titul. Není zárukou a ani podmínkou úspěchu.
  • Pracujte třeba i zadarmo. Stáže nejsou od toho, abyste vydělali peníze, ale abyste se něco naučili.
  • Ideální je kombinace Erasmu a stáže, při kterých se naučíte využívat praktické znalosti, používat cizí jazyky a získávat kontakty z celého světa.
  • Nebojte se dělat nové věci a překonávat sama sebe. Vy sami nejlépe cítíte, čeho chcete dosáhnout.