Realitní servery a facebookové skupiny zaměřené na bydlení v hlavním městě zaplavuje nevídané množství bytů. Takových, které se mnohdy nachází na lukrativních adresách a které byly ještě před pár měsíci určené téměř výhradně na krátkodobé pronájmy přes Airbnb.

S Airbnb je ovšem konec.

Alespoň tedy prozatím. Turismus byl koronavirovou pandemií a s ní souvisejícími restrikcemi zcela sražen na kolena, na což každý, kdo se pohyboval na poli krátkodobých pronájmů, tvrdě doplácí.

Po hovorech s několika lidmi a subjekty, které se zabývají správou krátkodobých pronájmů, se jen potvrzuje, že jejich podnikání je totálně zmraženo. „Už před měsícem to byla bída, ale teď jsme samozřejmě na nule. Airbnb se navíc postavilo vstřícně k hostům, nikoli hostitelům, a tak jsou všechny bezplatné refundace za zrušení pobytu na naší straně,“ říká pro Forbes.cz podnikatel, který v Praze spravoval pronájmy desítek bytů.

A zatímco tito správcové mnohdy přehodnocují své způsoby obživy, jsou i majitelé bytových domů, za jiných okolností též nabízející jednotky na Airbnb, kteří jen vyčkávají. „Nedávalo by nyní smysl pouštět to na dlouhodobý pronájem. My máme tak exkluzivní lokalitu, že se nám vyplatí nedělat nic a čekat,“ říká majitel domu na Malé Straně s výhledem na Vltavu, pro nějž není výpadek příjmu z pronájmu existenční otázka.

V ostatních případech však byty zkrátka putují na trh.

„Zhruba od poloviny měsíce vidíme výrazně vyšší nárůst u pražských bytů zařazovaných do nabídky,“ upozorňuje CEO Bezrealitky Hendrik Meyer. Denně se prý do nabídky dostane asi 30 bytů, které byly využívány pro Airbnb. „Pokud bychom vzali nárůst za celý měsíc, jsme na 44 procentech oproti tomu předchozímu,“ dodává.

airbnb

Podle Meyera jsou však očekávání stran výše nájmu přehnaná a majitelé Airbnb bytů, kteří jsou zvyklí na zisky, se aktuálně tvrdě střetávají s realitou. „Bude tedy chvíli trvat, než se byty udají poté, co jejich cena logicky klesne,“ říká Meyer.

Zároveň se dnes dá narazit na ceny velice příznivé a jak píše Jan Adámek z JAN Reality, nájmy těchto bývalých Airbnb bytů „šly výrazně pod cenu běžných bytů pronajímaných dlouhodobě. Získat dnes vybavený byt na Praze 1 nebo na Vinohradech za 300 korun za metr čtvereční není žádný problém“. To jsou ovšem ony inzeráty, kde je často uvedeno něco ve smyslu, že byt se pronajímá na tři měsíce s možností prodloužení.

Měsíc v centru („s možností prodloužení“) za 5500 korun.

Hlavní vlnu nových nabídek lze přitom teprve očekávat, neboť značná část pronajímatelů stále ještě věří, že nepřijde o letní sezonu spojenou s masovým turismem. To se však zdá den ode dne méně a méně pravděpodobné, i ve stínu vyjádření vládních představitelů.

Adámek očekává, že jen v dubnu a v květnu v hlavním městě přibude minimálně dalších 5000 nájemních bytů, a ceny tak postupně budou klesat, podle něj až o 10–20 procent.

V tomto horizontu se snižováním cen souhlasí i Meyer. „Někdy koncem jara, pokud by zůstaly hranice zavřené, budou klesat nájmy nejprve v samém středu města a postupně se tento pokles přenese i na širší centrum,“ vypočítává s tím, že okrajové části a metropolitní prstenec se pravděpodobně udrží ve stávající hladině.

Obecně by se prý ceny mohly dostat na úroveň ze začátku loňského roku, tedy spadnout „jen“ zhruba o 6 procent.

Z dlouhodobého horizontu je přes všechny události šéf Bezrealitky nicméně přesvědčený, že ceny rezidenčního bydlení klesat nebudou. Současná ekonomická bouře podle něj může zavést spoustu investorů právě k nemovitostem, což v kontextu volatility na kapitálových trzích a dramatického snižování úrokových sazeb skutečně nemusí být zdaleka od věci. Vždyť dvouciferné tempo růstu údajně na Bezrealitky panuje i v oblasti prodejů.

„Pokud ceny nemovitostí budou klesat, tak to bude v průměru méně než ceny jiných investičních komodit,“ dodává k situaci zástupce realitní kanceláře Evropa Jiří Švec.

Vydání Forbesu Zázrak

Zatím to tak vypadá, že zájemci o dostupný pronájem v Praze dostanou svou příležitost. Bude ale třeba jednat a dát dohromady neprůstřelnou smlouvu pro případ, že by náhodou došlo k uvolnění hraničních stavidel.

A mimochodem – například na realitním agregátoru Sreality.cz je aktuálně v Praze zhruba 6200 bytů k pronájmu. Toto číslo bude zajímavé v čase sledovat.