skip to main content

Je libo umění? U Miami chystají podmořskou galerii

1 minuta čtení

Je potřeba mít se na co těšit i překonávat hranice. Přesně v tomhle duchu se nese ojedinělý projekt ReefLine, který se chystá na Floridě. Přesně za rok se má v oceánu otevřít unikátní podmořský sochařský park.

ReefLine, který svým názvem odkazuje na slavný manhattanský High Line, vznikne v oceánu u pobřeží Miami. Nejprve se návštěvníkům se šnorchly a ploutvemi představí sochy na délce okolo jedné míle, postupně se má ale sochařský park, který má zároveň fungovat jako umělý útes pro korály, zvětšit a táhnout se v délce až sedmi mil.

Reklama

Za projektem stojí Ximena Caminos ze společnosti BlueLab Preservation Society, která se doslechla, že se mají v oceánu rozmístit umělé útesy. „Co kdyby útesy navrhli umělci?“ napadlo Caminos. Zaujalo to i další lidi a nakonec vytvořila mezioborový tým, ve kterém spolu pracují umělci, sochaři, architekti, ale i vědci, mořští biologové nebo zástupci města.

Cílem je nejen vytvořit netradiční turistické lákadlo, ale hlavně podpořit růst nových korálů v oblasti, kde jsou původní korálové útesy z velké míry zničeny. Rozklad ekosystému má totiž zásadní dopad i na ekonomiku, protože koráli udržují nutnou biodiverzitu, na níž je závislá zhruba čtvrtina ryb v oceánech.

Reklama

Jednotlivé části podmořského parku budou z betonových modulárních dílů. Za návrhem podoby sochařského parku stojí Shohei Shigematsu ze studia OMA, který je také autorem točitého schodiště, které má být místem pro nové korály, ale má zaujmout i návštěvníky parku. Další dílo, které se chystá, je od argentinského konceptuálního umělce Leandra Erlicha, který vytvoří podmořskou verzi své sochy, která ztvárňuje dopravní zácpu 66 aut.

Reklama
Reklama