Filip Mikschik založil a vede největší český portál se startupovými pracovními nabídkami Startupjobs.cz. V  květnu se mu ale podařil pořádný fuck-up, když se jeho nový projekt Hiri.cz, na kterém neměly firmy platit za zveřejnění nabídky, ale až za získaného kandidáta, totálně sesypal. Na nohy se postavil zpátky i díky této knize.

Čtěte také: Jak vás kniha od Orwella může naučit dělat quick and dirty byznys

Co? Mark Manson: Důmyslné umění, jak mít všechno u pr**le (v originále The Subtle Art of Not Giving a Fuck).

Proč? „Na knihu jsem narazil ve chvíli, kdy se mi během pár dní zhroutil velký projekt, na kterém jsem pracoval přes dva roky, dvanáct hodin denně, sedm dní v týdnu s asi čtyřmi dny dovolené za tu dobu. A najednou bylo celé to úsilí zbytečné. Někteří lidé z firmy odešli, některé jsem musel propustit, zbyla jen hrstka původního týmu a najednou bylo ráno těžké najít důvod vstát z postele.

To bylo naprosto perfektní načasování pro tuto knihu, která jde trochu proti všem pozitivně laděným motivačním knihám a nebojí se podívat na neúspěch jako na běžnou součást života.

Vedla mě k zamyšlení nad tím, co je opravdu důležité, a to nejen v byznysu. Že v životě je pouze omezený prostor pro věci, kterým můžeme věnovat pozornost, tedy dle rétoriky knihy „giving a f*“, a je jen na nás, které si vybereme, se snažím aplikovat denně.“

Kdy? „Minulý rok na jaře.“

Co přesně mě zaujalo? „Tuto knihu mě opravdu bavilo číst. Bavila mě jak čtivá forma, tak obsah, který jde přímo k věci bez zbytečných kudrlinek. A i když jsem do té doby moc knih v angličtině nepřečetl, s touto to šlo jako po másle.

Čtěte také: Nezapomeňte žít a mějte dobrý plán. Co mě naučil můj největší fuck-up

V knize jsem si poznamenal jeden citát, který mi pomohl se po neúspěšném projektu zase rychle rozhýbat: „Negative emotions are a call to action. When you feel them, it’s because you’re supposed to do something.“ A tak jsem konal a vzal vše jako drahou, ale cennou lekci.

A pro svoji budoucí práci jsem si odnesl hlavní myšlenku skrytou v jednoduché větě: „Happiness is found in solving problems, not avoiding them.“ Zjistil jsem, že to tak opravdu funguje a že je řešení problémů něco, co mě baví a posouvá.“

Jak? „Čtu bohužel méně, než bych chtěl, snažím se číst večer před spaním na svém už osm let starém Kindlu, případně na cestách v mobilu. Nakonec jsem ale zjistil, že nejvíce času si na čtení najdu v letadle, když letím za kolegy na nově otevřený polský trh.“