skip to main content
Byznys

Je O. K. zaměstnávat členy rodiny? Co říkají šéfové českých rodinných firem

3 minuty čtení

Miliardář a bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg při jedné příležitosti řekl, že byste nikdy neměli zaměstnávat kamarády ani rodinu, pokud to není nezbytně nutné.

„Nemůžete se k nim chovat férově,“ dodal. Nač se ale spokojit s Bloombergovým prohlášením, když pro názor nemusíme chodit tak daleko?

Na výhody a nevýhody zaměstnávání svých blízkých jsme se proto zeptali osmi majitelů a zakladatelů předních českých rodinných podniků na galavečeru Forbesu 100letí republiky rodinných firem, který jsme pořádali v královéhradecké Petrof Gallery. Tohle jsou jejich odpovědi:


Zdeněk Pelc, majitel GZ Media

Každý táta rád pracuje se svými dětmi. Je to samozřejmě výhodné v oblasti důvěry. Člověk jednoduše ví, co může od svého potomka čekat. A stinné stránky? Když vám děti vyrostou, už nejsou tak ochotné poslouchat tak, jako když byly malé. To se samozřejmě částečně projevuje i v práci. (smích)


Reklama

Vlastislav Bříza, majitel Kooh-i-nooru

Ta výhoda je jednoznačná. Máte nástupce a pro něj to všechno vlastně děláte, jinak to nemá cenu. Nevýhoda je – ať chcete nebo nechcete –, že rodič i dítě má svoji představu, takže to napětí tam je.


Jaroslava Valová, zakladatelka Sika

Nevím, v čem jsou nevýhody, s tím jsem se nesetkala. Výhoda je v tom, že členové rodiny vědí, o co jim jde. Chápou, že z dobře fungující firmy máme užitek všichni. Jsou loajální a poctiví. Je to úplně jiná dimenze kvality zaměstnanců.


Lubomír Stoklásek, majitel Agrostroje Pelhřimov

Výhod je spousta a nevýhod také. Někdy zaměstnání vznikne přirozenou cestou a následně se s tím musíme vypořádat. (smích) Vypořádáváme se tak, že obě strany musí zvýšit úsilí, abychom mohli stále lépe a lépe komunikovat.


Jiřina Nepalová, majitelka Renomie

Reklama

Je to jedna velká výhoda, a to zejména díky míře důvěry. Naslouchá se a realizuje z obou stran. Také nám pomáhá, že jsme ve firmě už dvě generace, které si navzájem předávají zkušenosti.


Pavel Flosman, majitel maloobchodní sítě Flosman

Samá výhoda. Můžete se na své děti spolehnout. A vždy vám řeknou, že je v něčem chyba. Ale nesmí to být pouze rodinní příslušníci. Máme pět dětí a všechny včetně jejich partnerů pracují u nás ve firmě. Díky tomu my už můžeme rozhodovat jen o těch nejdůležitějších věcech a ostatní rozhodnutí svěřovat jim.


Alexandra Kala, zakladatelka Profimedu

Protože si chcete v rodině vždy uchovat dobré vztahy, je rodinným příslušníkům těžké vyčítat chyby. A když se stane něco závažnějšího, kdy musíte ukončit spolupráci, v rámci rodiny je velmi těžké se rozejít.


Věra Komárová, šéfka Dermacolu

Myslím, že z Dermacolu vzešlo například 30 dětí a že jsme obrovská rodina. I když jsou v některých firmách vztahy na pracovišti zakázané, já si myslím, že to vlastně pomáhá lepší efektivitě. Když totiž lidé spolupracují, nechtějí se navzájem před sebou shodit, a tak pracují lépe a do práce chodí rádi.

A velké pozitivum rodinné firmy je určitě vzájemná důvěra.


Je zřejmé, že české rodinné firmy by se s Michaelem Bloombergem na tomto tématu neshodly.

A jestli máte z toho pozitivního přístupu stejnou radost jako my, pusťte si ještě kousek Dvořákovy Humoresky v podání (hyper)talentovaného Matyáše Nováka, speciálního hudebního hosta večera.

Děkujeme všem partnerům, díky kterým jsme největší galavečer českého rodinného byznysu mohli v Hradci Králové uspořádat.

S přispěním Adély Pěničkové a Kláry Elšíkové

Reklama
Reklama