Dohromady už přes sto milionů korun poslali jednotliví dárci, čeští podnikatelé, ale třeba i pražský magistrát na účet sbírky SOS Ukrajina, kterou spravuje humanitární organizace Člověk v tísni. A další miliony končí na účtech ostatních organizací, jako je například ADRA, Charita, Český Červený kříž, Diakonie nebo Post Bellum.

Komu a jakou částku poslat, si mohou lidé zvolit na portále Darujme.cz. „Právě peníze jsou teď nejvíce potřeba,“ říká Petr Štefan, mediální koordinátor Člověka v tísni pro Ukrajinu. „Sbírku SOS Ukrajina jsme otevřeli už v roce 2014, kdy jsme začali na východě země pracovat. Jen teď dostala nový impulz,“ dodává.

Své aktivity jste přímo na Ukrajině momentálně zastavili. Proč?

Ještě na začátku tohoto týdne jsme podél linie dotyku mezi ukrajinským územím a územím, které není pod ukrajinskou správou, normálně vozili lidem pitnou vodu a dělali psychosociální podporu. Pozastavili jsme tu činnost až teď, kdy jsme se museli stáhnout.

V této situaci, kdy v zemi panuje chaos a přesouvají se po ní desítky tisíc lidí, nelze pomáhat efektivně. A pak jde především o bezpečnost našich zaměstnanců, kteří jsou invazí rovněž zasažení a musejí se postarat o svou rodinu, ochránit ji.

Petr Štefan

Kolik zaměstnanců Člověk v tísni na Ukrajině má?

Pracuje jich tam sto deset a všichni jsou v pořádku. Drtivá většina z nich jsou místní lidé, jen pár je zahraničních, například šéfka tamní mise je Polka, z Čechů tam není nikdo. Jakmile to situace umožní, jsme připraveni začít v zemi zase pracovat.

Jak vás mohou lidé tedy podpořit, jak mohou konkrétně pomoci?

Chtěli bychom primárně zůstat uvnitř Ukrajiny, už jen proto, že to prostředí známe. Díky tomu také zjistíme, co tamní lidé nejvíce potřebují. Zpravidla to bývají základní potraviny, hygiena, voda. Často je ale naše pomoc taková, že dáme lidem peníze, ať si koupí, co sami nejvíce potřebují. To děláme všude tam, kde je fungující trh, což doufám, že Ukrajina ještě dlouho mít bude.

A pak také můžeme pomoci s vybavením zázemí pro uprchlíky přímo na Ukrajině a též se zaměřujeme na pomoc těm, kteří ze země utíkají. Dnes proto vysíláme tým našich pracovníků do Moldavska, do Rumunska a na Slovensko, kde budou mít za úkol podél hranice zjišťovat potřeby uprchlíků a peníze použít tam, kam směřují.

Hádám tedy, že úplně nejvíc teď potřebujete peníze…

Ano a my pak rozhodneme, jak je rozdělíme. Pomáháme vždy adresně, na vyhledávání máme svá kritéria a snažíme se vytipovat ty nejzranitelnější a nejohroženější skupiny. Dám příklad: matce se čtyřmi dětmi a dvěma seniory dáme na začátek dejme tomu pět set dolarů a ona rozhodne, co za ně nakoupí, co potřebuje nejvíc.

Takže žádnou sbírku potravin a materiální pomoc organizovat nebudete?

To děláme opravdu málokdy, abychom vypravovali materiální pomoc z naší republiky. Navíc za této situace, kdy je na Ukrajině chaos a zmatek, si neumím představit, jak bychom tam nějaké auto s pomocí bezpečně dopravili.

A druhý důvod je, že pokud to jen trochu jde, snažíme se vše nakupovat na místě. Jednak proto, abychom tu pomoc neprodražovali dopravou, a pak abychom v zemi nastartovali zpátky ekonomiku a dali vydělat místním. O to se snažíme vždy, a jen když to nejde, pak využijeme třeba sousední země.

Ozývají se vám i lidé, kteří nabízejí třeba ubytování pro uprchlíky?

Ano, to se také děje. Ale my je odkazujeme na ministerstvo vnitra, které zřídilo speciální stránku, kde se mohou zaregistrovat s případnou nabídkou.

Kde přispět?

Sbírky na pomoc Ukrajině otevřelo hned několik humanitárních organizací. Celá řada z nich je sdružena na portálu Darujme.cz, kde si stačí vybrat, kam chcete konkrétně příspěvek poslat.

Ukrajinské ministerstvo obrany také zveřejnilo mezinárodní platební údaje, pomocí kterých mohou lidé z celého světa podpořit nákup vybavení pro vojáky, kteří bojují s ruskými okupanty. Jednou z měn, ve které je možné příspěvek poslat, je i česká koruna.

Na mail ubytovaniukrajina@suz.cz, který zřídila Správa uprchlických zařízení pod ministerstvem vnitra, zase mohou posílat lidé nabídku na ubytování pro uprchlíky. Ministerstvo vnitra zřídilo i speciální telefonní linku a e-mail pro ukrajinské občany v českém i ukrajinském jazyce.