Kam se schovat před teplem? Třeba do kina nebo k televizi. Přinášíme vám výběr mrazivých novinek, v nichž se podíváte na Island, mezi zhýralou mládež či do násilím zmítaného Los Angeles. Tam můžete strávit rovnou 13 hodin!

Bílý bílý den

Z Islandu k nám často míří švihlé komedie, v hitu z karlovarského festivalu jménem Bílý bílý den ale do smíchu nikomu úplně není. Bývalý policista se v něm totiž snaží vyrovnat se smrtí své ženy, kterou velmi miloval, ona však ale podle všeho měla tajemství. V zamlžené, ospalé islandské krajině se tak odvíjí drama, v němž konflikty bublají spíše pod povrchem, nakonec ale vytrysknou v plné síle. Pokud máte slabost pro filmy, které nemají potřebu všechno doříkávat, Bílý bílý den je jasná volba.

právě v kinech

Euforie

Příslušníci „generace Z“ prý mají méně sexu a berou méně drog než generace předchozí, podle nového seriálového hitu od HBO Euforie to ale pravda úplně není. Zpěvačka Zendaya v něm hraje sedmnáctiletou Rue, která se právě vrátila z odvykací léčby, přestat fetovat ale určitě nehodlá. V prvních epizodách se noří mezi středoškolskou mládež, jejíž pohled na vztahy a sexualitu pokřivily sociální sítě a násilné porno. „Nahý fotky jsou nová měna lásky,“ říká jedna z postav v seriálu, který však nechce šokovat ztopořenými údy, ale hlavně vyprávět o moderních úzkostech a osamění. Smutky a problémy však obléká do tak vycizelovaného „cool“ audiovizuálního kabátku, že mohou být pro jisté skupiny diváků vlastně atraktivní.

právě na HBO

Zatoulaný

Prostitut Leo se prodává jiným mužům, což je všechno, co o něm na začátku dramatu oceněného v Cannes víme. Rychle se však ukáže, že od svých zákazníků nechce jen peníze, ale i blízkost a intimitu. Té se mu však nedostává, protože je jen zbožím, které po „výkonu“ všichni odkopnou. Ve filmu se ale nehraje jen o to, zda Lea někdo z pochybného světa vysvobodí, ale i o jeho vůli ulici opustit. Čekejte explicitní výjevy sexuálních eskapád, které ale mají spíše odrazit vnitřní svět hlavní postavy. Ta vás možná bude štvát, ve skvělém podání Félixe Maritauda vám ale nikdy nebude lhostejná.

právě v kinech

Too Old to Die Young

Někdo ho nemůže vystát jako rozvláčného manýristu, pro jiné je originálním autorem s vytříbeným stylem. Dánský režisér Nicolas Winding Refn dobyl svět se snímkem Drive s Ryanem Goslingem, jeho další filmy jako Jen Bůh odpouští nebo Neon Demon už ale u mnoha fanoušků narazily. A rozdělovat bude i jeho nový, desetidílný seriál Too Old To Die Young, v němž nechává proplouvat temným losangeleským podsvětím policistu v podání Milese Tellera. V hypnotickém tempu se odvíjí třináctihodinový neo-noir, v němž strnulé projevy herců často rozčísne sebeshazující humor. A jedna z postav v něm vrčí.

celá řada k dispozici na Amazonu

Dětská hra

Chucky, panenka posedlá duchem zemřelého vraha, vynalézavě zabíjel už v roce 1988. V nové verzi už ale nejde o vúdú rituály, nýbrž o zlotřilou technologii. Chucky (mluvící hlasem Marka Hamilla) je totiž ovládán softwarem, který podhodnocený vietnamský dělník zbavil všech bezpečnostních protokolů. Chucky tedy sbírá data o lidech, která pak použije proti nim – třeba tak, že jim přejede hlavu zahradní sekačkou nebo je skalpuje dronem. Hororovou zápletku tvůrci neustále ředí humorem a popkulturními narážkami, matku hlavního hrdiny ostatně hraje komička Aubrey Plaza. A dojde i na vtip o Star Wars.

právě v kinech

A dál?

Pokud vás na HBO bavil snímek Brexit nebo úspěšná série Roky a roky, zkuste další drama s mrazivými politickými konotacemi. V právě vysílané minisérii Nejsilnější hlas hraje Russell Crowe Rogera Ailese, výkonného ředitele televize Fox News, která v Americe změnila veřejnou debatu. Na HBO bude mít také brzy premiéru očekávaný snímek Sdílej o nebezpečích sociálních sítí, který už triumfoval na festivalu v Sundance. Na Netflixu potom zkuste původní mysteriózní snímky I Am MotherThe Perfection, které sázejí na nečekané zvraty. A pokud by se vám chtělo do kina, pořád tam ještě řádí nebezpeční aligátoři v thrilleru Kořist.