Co začalo jako bakalářská práce jednoho nadaného studenta biomedicínské techniky na VUT v Brně, dnes zachraňuje lidské životy. Mobilní aplikace Záchranka, kterou vytvořil osmadvacetiletý Filip Maleňák, má po třech a půl letech od svého spuštění milion uživatelů.

„Je to neskutečná radost, vůbec jsme takový úspěch nečekali,“ říká nadšeně Maleňák, jenž dnes aplikaci řídí spolu s parťákem Pavlem Müllerem a týmem dalších tří lidí, kteří se podílejí na vývoji a propagaci. „Když jsme v roce 2016 aplikaci spouštěli, přál jsem jí alespoň 300 tisíc uživatelů, půl milionu bych tehdy považoval za obrovský úspěch.“

Apka, kterou si můžete stáhnout zdarma a na jejím financování se výrazně podílí mimo jiné Nadace Vodafone, vás nejenom přímo propojí s nejbližší zdravotnickou záchrannou službou, ale odešle jí zároveň i vaše GPS souřadnice a základní osobní i zdravotní údaje, jako jsou vaše zdravotní indispozice, kontakt na blízké osoby nebo třeba stav baterie mobilu. Navíc je upravená tak, aby ji mohli využívat i zrakově či sluchově postižení.

Tlačítko Záchranky každý den využije kolem 50 osob, záchranáři už za dobu fungování aplikace vyjeli ve více než 35 tisících případů a zachránili život minimálně několika stovek lidí v nouzi.

Zakladatel aplikace Záchranka Filip Maleňák.

Záchranku, která je oficiální aplikací Zdravotnických záchranných služeb ČR, Horské služby ČR a Vodní záchranné služby ČČK, v tuhle chvíli můžete naplno využívat nejen v Česku, ale i v Rakousku a na Slovensku. V polovině října Filip Maleňák se svým týmem plánuje její rozšíření také do Maďarska a výhledově by ji rád dostal do dalších evropských zemí – mezi prvními by mělo být Rumunsko, Malta a Albánie.

Použít tísňové tlačítko Záchranky můžete i v dalších evropských státech už dnes, v současnosti vás však dokáže jen propojit s lokální tísňovou linkou bez toho, aby odeslala další údaje o vás a vaší poloze. „Letos o prázdninách monitorujeme intenzivní používání Záchranky v Chorvatsku a už teď řešíme, jak se s chorvatskými záchranáři do budoucna propojit naplno,“ říká Maleňák.

Mozek Česka je na jižní Moravě
Vydání Forbesu Mozek Česka je na jižní Moravě

Vedle rozšiřování do zahraničí má Filip Maleňák se svou aplikací i další plány – dlouhodobě pracuje na náramku, který by nahradil funkci aplikace a mohli by ho používat i ti, kteří u sebe v danou chvíli nemají mobil – třeba důchodci nebo sportovci.

„Příští týden by měl být hotový prototyp, který pro nás vyvíjí Svatopluk Blažej, ale cesta od něj k hotovému náramku bude ještě dlouhá. Nicméně po ní pořád jdeme,“ usmívá se skromně modrooký blonďák.

Aplikace navíc letos v květnu začala spolupracovat s hlavním městem Praha, kde zavedla takzvaná varovná hlášení. Ta fungují tak, že pokud na daném území hrozí akutní ohrožení zdraví nebo života obyvatel, odbor krizového řízení města vyšle notifikaci s upozorněním, které uživatelé Záchranky uvidí na displeji, a potenciálnímu nebezpečí se tak budou moct vyhnout. Po prázdninách by se do projektu měla zapojit dvě další krajská města a do budoucna i další oblasti Česka.

Filipa Maleňáka letos český Forbes vybral na seznam Forbes 30 pod 30. Díky svému projektu už loni zvítězil také v kategorii Mladý lídr do 30 let na Cenách SDGs, které oceňují projekty naplňující cíle trvalé udržitelnosti a v Česku je pod záštitou OSN vyhlašuje Asociace společenské odpovědnosti.