Pro nejbohatší lidi planety byl loňský rok rekordní ve všech směrech – do svých řad přivítali nejvíce jmen v historii, na pomyslných účtech schraňují bezprecedentní sumy a celá třetina jich od předchozího roku zbohatla. Podívejte se na nejzajímavější čísla z letošního žebříčku nejbohatších lidí planety.

141 nováčků

Podle lunárního kalendáře měl být rok 2023 rokem prosperity a nový žebříček nejbohatších mužů a žen světa je toho důkazem. Zatímco mezi miliardáři z Česka se mezi nejbohatšími lidmi planety drží stejně jako loni jen jedenáct jmen, celosvětově přibylo v řadách dolarových miliardářů 141 míst. Na planetě tak dnes žije rekordních 2781 miliardářů, tedy vůbec nejvíc v historii.

14,2 bilionu dolarů

Stejně bezprecedentní je i jejich jmění, kdy jejich souhrnný majetek dosahuje 14,2 bilionu dolarů – o dva biliony více než před pouhým rokem a o 1,1 bilionu více než v roce 2021, kdy rekord padl naposledy.

14 pohádkově bohatých

Stejně jako napříč ekonomikou se však tento majetek koncentruje na samém vrcholu. Čtrnáct nejbohatších mužů a žen v žebříčku se zařadilo do pomyslného klubu boháčů, jejichž jmění přesáhlo sto miliard dolarů.

0,5 procenta vyvolených

Tato úzká skupinka celkem vlastní majetek v hodnotě dvou bilionů dolarů. Pouhého půl procenta vyvolených z celkového počtu 2781 miliardářů tak vlastní celých čtrnáct procent veškerého majetku nejbohatších lidí planety. Jen tak mimochodem, ještě před čtyřmi lety si na dvanáctimístnou sumu sáhl pouze jeden člověk – Jeff Bezos, který tehdy jako světová jednička vlastnil majetek v hodnotě 113 miliard dolarů.

233 miliard dolarů pro Arnaulta

Prvenství zakladatele Amazonu je však už dávno hudbou minulosti, letos žebříčku nejbohatších lidí planety již druhý rok kraluje Bernard Arnault. Hodnota majetku vládce francouzského konglomerátu LVMH se odhaduje na 233 miliard dolarů, tedy o 22 miliard dolarů více než v roce 2023. Na druhé příčce se umístil o 38 miliard dolarů „chudší“ Elon Musk, jehož majetek se odhaduje na 195 miliard dolarů.

Skok o 116 miliard dolarů

Zatímco zbohatnout se za poslední rok povedlo celým dvěma třetinám všech světových miliardářů, nikdo neměl úspěšnější rok než Mark Zuckerberg. Ten totiž za jediný rok získal díky téměř trojnásobnému nárůstu akcií společnosti Meta 116,2 miliardy dolarů. Z šestnácté příčky se tak přesunul na čtvrté místo a jeho jmění dosáhlo dosud nejvyšší hodnoty v jeho životě.

Čech přeskočil 804 příček žebříčku

Neméně zdatného skokana najdete i mezi českými světovými miliardáři. Loňský nováček v žebříčku a vládce skupiny Czechoslovak Group Michal Strnad zvýšil za poslední rok své jmění o 2,4 miliardy dolarů, posunul se tak o závratných 804 příček. Podle aktuálního žebříčku je tak 712. nejbohatším mužem planety.

813 Američanů

Zemí s nejvyšším počtem bohatých jsou nepřekvapivě Spojené státy. Aktuálně najdete na světě rekordních 813 Američanů s majetkem přesahujícím miliardu dolarů; souhrnná hodnota jejich jmění činí 5,7 bilionu dolarů. Loni přitom mezi světové miliardáře patřilo pouhých 735 Američanů s majetkem v hodnotě 4,5 bilionu dolarů.

1 miliardář téměř na tři miliony lidí

V obou případech se však jedná o závratná čísla, Spojené státy ostatně v tomto ohledu vedou dlouhodobě. Přepočteno na obyvatele tam připadá jeden dolarový miliardář přibližně na každých čtyři sta tisíc obyvatel. A to je optikou Česka úctyhodný poměr. Tady totiž jeden tuzemský dolarový miliardář připadá bezmála na milion Čechů. Pokud bychom však počítali s celou osmimiliardovou populací planety Země, vycházel by jeden dolarový miliardář na 2 876 663 lidí.